CIEKAWOSTKI

Nowy banknot o nietypowym nominale 19 zł. „Paderewski” wyprzedany w kilka godzin

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł

2 października 2019 r. Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o nietypowym nominale 19 zł, nawiązującym do roku powołania Wytwórni.

Cały nakład banknotu został wyprzedany w kilka godzin w sklepie internetowym NBP. Coś takiego wydarzyło się po raz pierwszy!

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. (…) Historia firmy nierozerwalnie wiąże się z historią odradzającego się państwa polskiego i losami obywateli. Okresem szczególnej próby okazały się lata II wojny światowej. W zajętym przez okupanta gmachu działała konspiracyjna grupa PWB/17/S, złożona z pracowników Wytwórni, którzy z narażeniem życia kontynuowali produkcję banknotów oraz dokumentów na potrzeby Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego budynek PWPW był jedną z najważniejszych redut powstańczych. (…) Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych na świecie firm zajmujących się produkcją papieru zabezpieczonego, banknotów oraz druków zabezpieczonych. (…) Z historią PWPW w szczególny sposób wiąże się postać jej patrona – Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców założycieli niepodległej Polski, wybitnego polityka, pianisty i filantropa – pisze w folderze emisyjnym Maciej Biernat, Prezes Zarządu PWPW SA.

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł (fot. NBP)

Strona przednia banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, napis „niepodległa” obok którego zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis „niepodległa”, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Banknot upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest pierwszym polskim banknotem kolekcjonerskim, w którym zastosowano zabezpieczenie w postaci paska holograficznego, pod którym znajduje się okienko wycięte w papierze oraz zabezpieczenie opracowane przez PWPW wkomponowane w gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo. Wartość nominalna banknotu, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia PWPW.

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł (fot. NBP)

Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się zabezpieczenie optyczne w kształcie logotypu PWPW oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł wyemitowany został w nakładzie do 55 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można było kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button