Nowi szefowie Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Zmiany w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kandydatury ministrów odpowiedzialnych za służbę zdrowia i politykę zagraniczną.

Na czele Ministerstwa Zdrowia stanie Adam Niedzielski – prezes NFZ, natomiast nowym szefem dyplomacji zostanie Zbigniew Rau – przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zastąpią oni dotychczasowych szefów resortów, którzy złożyli rezygnacje.

W związku ze złożoną 19 sierpnia rezygnacją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz 20 sierpnia – ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza nastąpi zmiana na czele obu resortów. Premier Mateusz Morawiecki podziękował dotychczasowym ministrom za wspólną pracę i przedstawił kandydatury nowych ministrów.

Szef rządu podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i decyzyjności ministra Łukasza Szumowskiego Polska dużo lepiej przeszła przez epidemię koronawirusa niż inne kraje europejskie. Udało się ocalić życie i zdrowie wielu Polaków.

Przedstawił też zasługi ministra zdrowia w zakresie reformy służby zdrowia, w tym przede wszystkim jej cyfryzacji. Stała się ona podstawą działania służby zdrowia w czasie epidemii.

„Minister Łukasz Szumowski cieszy się dużym zaufaniem – chyba największym w ostatnich 30 latach. Polacy wiedzą jak ocenić jego pracę. Służba zdrowia stoi na wysokim fundamencie, a minister Szumowski zbudował dobry fundament na przyszłość.” – powiedział premier.

Na czele Ministerstwa Zdrowia stanie prof. Adam Niedzielski – obecny prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zapewnił szef rządu, resort zdrowia został bardzo dobrze przygotowany przez ministra Łukasza Szumowskiego na drugą falę koronawirusa. Opracowane procedury i nowe propozycje będzie wdrażał jego następca.

„Jestem przekonany, że Adam Niedzielski, doskonale poradzi sobie z tymi bardzo trudnymi problemami. Potrafi rozmawiać z bardzo różnymi środowiskami medycznymi i jestem pewien, że to właściwy kandydat na to miejsce” – powiedział premier.

Wg premiera minister Jacek Czaputowicz skutecznie realizował założenia polskiej polityki zagranicznej. W trudnym czasie pandemii koronawirusa sprawnie kierował polską służbą dyplomatyczną i konsularną.

W czasie pełnienia przez niego funkcji zainicjowano wraz z USA Proces Warszawski, Polska sprawowała skuteczne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (2018-2020), uzyskała członkostwo w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022, nastąpił rozwój współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. W ostatnim czasie dzięki skutecznym działaniom polskiej służby dyplomatycznej udało się zmobilizować partnerów europejskich do szybkiej reakcji na sytuację w Białorusi.

Kierownictwo w Ministerstwie Spraw Zagranicznych obejmie dotychczasowy przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau.

W opinii premiera Mateusza Morawieckiego zarówno minister Rau, jak i minister Niedzielski będą znakomicie służyć Polakom i Rzeczypospolitej.

Adam Niedzielski

Doktor nauk ekonomicznych Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. Ekspert z zakresu zarządzania publicznego. Autor licznych publikacji z zakresu administracji publicznej, finansów publicznych i kontroli zarządczej.

Pracował w Ministerstwie Finansów, Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Pracę w administracji łączył z pracą naukową w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową
(1998-2004) oraz w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych (1999- 2007).

W latach 2017-2018 sprawował funkcję członka rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. W 2018 r. był członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 2018 r. pracował w Narodowym Funduszu Zdrowia. Od października 2019 r. jako prezes.

Zbigniew Rau

Nauczyciel akademicki i profesor nauk prawnych.

W latach 1981-1995 był wykładowcą i stypendystą licznych uniwersytetów zagranicznych (m.in. brytyjskich, amerykańskich i niemieckich). Od 1995 r. jest pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie kieruje Katedrą Doktryn Polityczno-Prawnych.

W okresie PRL związany z opozycją demokratyczną, od 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”.

W 2005 r. uzyskał mandat senatora. W latach 2015-2019 sprawował urząd wojewody łódzkiego. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. został wybrany posłem. W Sejmie IX kadencji sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Exit mobile version