Nowi mieszkańcy łódzkiego ZOO. To gatunek zagrożony wyginięciem!

Łódzkie ZOO

Hipopotamy karłowate poświęcają około 6 godzin dziennie na żerowanie.

Większość diety hipopotamów stanowią paprocie, rośliny liściaste, a także opadłe z drzew owoce. Są zdecydowanie mniejsze od tych najbardziej znanych – hipopotamów nilowych.

W łódzkim ZOO powstaje pawilon dla tych wyjątkowych zwierząt. Do Ogrodu w przyszłym roku przyjedzie para hipopotamów. Koordynator już wytypował zwierzęta: samica z Bazylei (Szwajcaria), samiec z Kerkrade – Gaia ZOO (Holandia).

Nowy pawilon z hipopotamami karłowatymi (fot. wizualizacja)

Będzie to możliwe dzięki powstającemu właśnie nowemu pawilonowi dla tych zwierząt. W ramach projektu wyburzane są stare obiekty, powstanie pawilon ekspozycyjno-hodowlany, a do tego wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami.
Projekt będzie kosztował 3,3 mln zł i zakończy się w przyszłym roku.
Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna – hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg. Grubą skórę pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. Długość życia 30 – 55 lat w niewoli, na wolności mogą żyć o wiele krócej.

Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń – duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany.

W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje ok. 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.
(UMŁ)

Exit mobile version