POLSKA

Nowe wytyczne. Szczepionka AstraZeneca dla osób do 65. roku życia

Szczepionka AstraZeneca

Rada Medyczna pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat.

W poniedziałek uruchomione zostaną zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero.

Zapisy nauczycieli i opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek będą już uwzględniały osoby również powyżej 60 r.ż. Rozwiąże to problem, który polegał na tym, że nauczyciele 60+ nie mogli się zaszczepić.

Zmiana wytycznych jest wynikiem ciągle napływających informacji medycznych i nowych wyników badań, które powodują, że kolejne kraje podwyższają wiek osób, które mogą być szczepione szczepionką AstraZeneca.

Został ustalony czas, który oddziela podanie 1. dawki szczepionki od 2. dawki. W Polsce będzie to między 10 a 12 tygodni. To jest spowodowane skutecznością szczepionki AstraZeneca i zostało to umieszczone w komunikacie i wytycznych ministra MZ.

2 marca do Polski ma dotrzeć transport ok. 0,5 mln szczepionek AstraZeneca i zostaną one przeznaczone na dokończenie szczepień w grupie 0.

„Mamy jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek na świecie.
Francja zakładała ok. 30%, Wielka Brytania 5%, Kanada chwali się poziomem 0,3%. Dzięki odpowiedzialności kadry medycznej i dobrej organizacji systemu w
Polsce odsetek wynosi 0,19%. Tezy jednego z tabloidów są krzywdzące dla medyków” – powiedział minister Michał Dworczyk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button