Naukowcy odkryli kolejny wariant koronawirusa.
Po odmianie południowoafrykańskiej i brazylijskiej w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano nigeryjski.
Ta mutacja pochodząca z Nigerii jest podobna do tych dwóch wcześniejszych.
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu uważają, że jedna z tych mutacji E484K powoduje, że wirus jest bardziej odporny na obecnie szczepionki przeciw COVID-19.
Brazylia: odmiana koronawirusa z Amazonii trzykrotnie bardziej zaraźliwa
Prawdopodobnie dostępne szczepionki są skuteczne przeciwko temu wariantowi. Zidentyfikowano go w brazylijskiej Amazonii.
RPA: szczepionka firmy AstraZeneca vs koronawirus z południowej Afryki
Wg analiz naukowców z Wielkiej Brytanii oraz RPA szczepionka AstraZeneca nie zapewnia ochrony przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem Covid-19 z tego rejonu świata. Chodzi o szczep 501Y.V2.
Szczepionka firmy Johnson&Johnson wykazuje większą skuteczność wobec wariantu 510Y.V2.
Mutacja E484K w wariancie brazylijskim i południowoafrykańskim prawdopodobnie niesie większe ryzyko reinfekcji u ozdrowieńców.
Szczepionka AstraZeneca – opinia WHO
Szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.
Problemy z AstraZeneca
Niemcy nie ufają szczepionce przeciwko koronawirusowi brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca.
Z powodu niskiej skuteczności i niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W Polsce wielu nauczycieli po wzięciu pierwszej dawki musiało wziąć wolne z pracy. Ból głowy, mięśni, kręgosłupa; wymioty; temperatura; problemy ze snem – to problemy pojawiające się po szczepieniach.
Do końca nie wiadomo jaką ta szczepionka ma skuteczność. Początkowo informowano o tylko 60 proc. skuteczności. Potem stwierdzono ok. 75 proc.
Długotrwałość ochrony szczepionek
Wg najnowszych badań naturalna odporność na COVID-19 może utrzymywać się około 2-3 lat, Mimo to już firmy myślą o produkcji nowych wersji szczepionek na kolejny sezon. Byłby one już zdolne zwalczać wszystkie obecne warianty wirusa.
Szczepionki Johnson & Johnson
Europejska Agencja Leków otrzymała wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki Janssen opracowany przez firmę Johnson & Johnson.
Zapewne nastąpi do w marcu.
W Polsce zaszczepiono dopiero 2 384 794 osób (dane aktualne na 18.02.2021 r. – 10:30).
Komisja Europejska zakupi 300 mln dodatkowych dawek Moderny przeciw Covid-19.