Policja Zachodniopomorska od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa.
Od wielu lat realizowany jest program profilaktyczny „Bezpieczny senior”, laureat europejskiej nagrody konkursu ECPA, a projekt „Aktywny i bezpieczny senior – wykręć numer oszustowi” jest kontynuacją programu.
W ramach programu policjanci spotykają się z seniorami przekazując najistotniejsze zasady jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych z oszustwami metodą na tzw. wnuczka, policjanta. Nie zapominamy również o uczestnikach ruchu drogowego, którzy nie tylko są pieszymi ale również aktywnymi kierowcami, uczestniczącymi nierzadko w zdarzeniach drogowych. W związku z tym, że bliskie jest nam dobro osób w dojrzałym wieku poszukujemy nowych form dotarcia do jak najszerszej części społeczeństwa, w tym rodzin i przyjaciół seniorów.
Nakręcono sześć epizodów filmowych: „Oszustwo na policjanta”, „Samotność” „Na szklankę wody”, „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, „Przemoc domowa”, „Przy bankomacie”.
Warto wspomnieć, że spot filmowy przedstawiający oszustów wykorzystujących dobre serce seniorów i proszących o szklane wody zajął II miejsce w konkursie ogłoszonym przez MSWiA. Natomiast spot telewizyjny o przemocy domowej uzyskał wyróżnienie. Doskonałym zatem uzupełnieniem filmów są spoty telewizyjne, które zostały zaprezentowane podczas debaty społecznej z seniorami. Są one zrobione również w wersji dla osób głuchych.
„Wykręć numer oszustowi, to do Ciebie nie zadzwoni”– to spot, który ma zmotywować długoletnich abonentów tego samego numeru stacjonarnego do jego zmiany aby ograniczyć możliwość wyszukiwania przez oszustów potencjalnych ofiar.
„Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni” – jest odpowiedzią na nowe zagrożenia związane z utratą kosztowności lub innych wartościowych przedmiotów. Sprawcy wykorzystując chęć zrobienia przez seniorów zakupów po atrakcyjnej cenie zachęcają do powąchania perfum, które w rzeczywistości są środkiem usypiającym.
Tak przedstawione historie dodają odwagi i pokazują, że warto swój los wziąć we własne ręce i tym samym zapobiec wielu ryzykowanym sytuacjom. Bez pomocy rodziny nasze działania są ograniczone, szczególnie gdy w grę wchodzi samotność starszego człowieka.
(KWP)