Nowe przepisy ruchu drogowego. Bezterminowe prawo jazdy? Kategoria B do 4,25 tony

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Ruszyły testy usługi mPrawo Jazdy.

Policjantowi podczas kontroli będzie można pokazać prawo jazdy na telefonie w aplikacji mObywatel.

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli. Już teraz, dzięki działaniom obecnego rządu, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

W projekcie zaproponowano ponadto wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta . Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji.

Bezterminowe prawo jazdy

Już od jakiegoś czasu w Polsce nie wydaje się bezterminowych praw jazdy. Wszystkie są terminowe! Prawo jazdy jest ważne maksymalnie do 15 lat. Jeśli lekarz zdecyduje inaczej to ważność ta będzie krótsza.

Wcześniejsze wydane bezterminowo prawa jazdy nie zostały unieważnione! Dokument taki jest ważny do końca życia (chyba, że kierowca będzie miał problemy ze zdrowiem).

Co z wymianą?

Każdy kierowca, mający bezterminowe prawo jazdy będzie musiał je wymienić. Chodzi o nowy wzór dokumentu. Ich wymiana ruszy w 2028 roku i potrwa do 2033 roku.
Osoby uprawnione do kierowania pojazdami bezterminowo muszą co 15 lat po upłynięciu ważności wymieniać prawa jazdy. Reasumując, uprawnienia mamy bezterminowo, a tylko należy co 15 lat wymieniać te dokumenty!

Koszt wymiany prawa jazdy

Obecny koszt to 100,50 zł, w tym 50 gr to opłata ewidencyjna. Do tego trzeba jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie.

Ile będą kosztować za 8 czy 13 lat to już tego nie wiemy.

Jeśli dana osoba musi poddać się badaniu lekarskiemu to za taką wizytę należy zapłacić 200 zł.
Przy wymianie bezterminowego prawa jazdy obowiązku wizyty u lekarza nie ma. Podobnie jest wtedy, gdy wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska.

Kategoria B do 4,25 tony

Od przyszłego roku kierowcy z kategorią B poprowadzą cięższe samochody!

Aktualnie dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. Od 2021 roku będzie to 4,25 tony. Są warunki. Samochód będzie o napędzie alternatywnym (elektryki), a sam kierowca musi mieć prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Nowy przepis drogowy!

Od 1 lipca będą zatrzymywane prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Exit mobile version