POLSKA

Nowe pojazdy wojsk aeromobilnych dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej

Szef MON przekazał 15 pojazdów wojsk aeromobilnych dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej

W środę 15 stycznia br. szef MON przekazał 15 pojazdów wojsk aeromobilnych dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz wziął udział w otwarciu nowej spadochroniarni.

– Bardzo się cieszę z tego, że świetni żołnierze z 6. Brygady rozszerzają zakres swoich zdolności wojskowych. To jest niezwykle istotne, żeby Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem. I tak jest, jeżeli chodzi o 6. Brygadę, ponieważ oprócz pojazdów aeromobilnych, także dziś inaugurujemy działalność spadochroniarni – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przekazania pojazdów wojsk aeromobilnych w Krakowie.

– Żołnierze z 6. brygady dysponują wszystkim tym, co umożliwia im skuteczne i szybkie działanie – przecież to jednostka powołana do tego, żeby w sposób bardzo szybki interweniować, żeby bardzo szybko wykonywać zadania jakie są jej postawione. 6. Brygada Powietrznodesantowa to elita Wojska Polskiego, także bardzo się cieszę, że dzięki tym pojazdom będą mogli szybciej, sprawniej przemieszczać się. Już podczas ćwiczeń DEFENDER, które odbędą się w tym roku, wykorzystane zostaną te zdolności – powiedział szef resortu obrony.

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej przekazał 15 pojazdów wojsk aeromobilnych żołnierzom 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (fot. MON)

Pojazdy zostały przekazane na podstawie zawartej 14 grudnia 2018 roku umowy, która obejmuje dostawę 55 pojazdów wojsk aeromobilnych przeznaczonych do desantowania techniką spadochronową, 105 przyczep specjalnych oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

– Bardzo się cieszę z tego, że po tych wielu latach, po tych dziesiątkach lat, których zdolności takich Wojsko Polskie nie posiadało, 6. Brygada Powietrznodesantowa do tych zdolności wraca. To jest niezwykle istotne, żeby lotnictwo transportowe, jakim dysponuje Wojsko Polskie mogło właśnie wykonywać tego rodzaju zadania, gdyż te pojazdy mogą być zrzucane przy użyciu dwóch spadochronów i mogą służyć potem żołnierzom w wykonywaniu powierzonych im zadań – podkreślił minister.

Pojazd wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności przeznaczony do desantowania techniką spadochronową oraz przyczepa specjalna do pojazdu wojsk aeromobilnych wysokiej mobilności przeznaczone będą do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku po desantowaniu oraz w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie nie mniejszej niż 1000 kg. Sam pojazd będzie mógł służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia, albo występować w roli CASEVAC, tj. służyć do transportu chorych, rannych, lub poszkodowanych na polu walki.

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej przekazał 15 pojazdów wojsk aeromobilnych żołnierzom 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (fot. MON)

Pojazdy mogą być transportowane przez śmigłowiec (pojazd jest podczepiany pod pokładem), ale są również przystosowane do zrzutu na platformie desantowej PDS typu „V” 108” 12 ft z pokładu samolotów C-130 lub C-295M. Ze względu na ciężar (pojazdu i platformy) do desantowania wykorzystywane będą dwa spadochrony o powierzchni 700 metrów kwadratowych każdy.

Wartość umowy wyniosła 33,1 mln złotych, a w przypadku uruchomienia prawa opcji na zakup dodatkowych 25 pojazdów i 55 przyczep wzrośnie o 15,7 mln złotych brutto. Termin zakończenia dostaw został określony w umowie na koniec 2022 roku.

Pierwszych 15 pojazdów i przyczep przeznaczonych jest dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button