FESTIWALE

Niesamowite projekcje na 10. Bella Skyway Festival w Toruniu

Trwa 10. Bella Skyway Festival

Plastyczne twarze w animacji poklatkowej z aranżacją muzyczną w wykonaniu orkiestry symfonicznej, dynamiczne wizualizacje z muzyką topowych toruńskich DJ-ów na żywo, wielkie akwarium z projekcją podwodnego życia czy mapping o Czerwonej Planecie na ogromnym balonie — projekcje, które można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Bella Skyway Festival odbywającej się od 21 do 26 sierpnia w Toruniu zapierają dech w piersiach!

Podczas dziesiątej edycji festiwalu z fasadą Collegium Maximum zmierzyli się Anna Pytlak i Łukasz Kosela. W mappingu pt. „Twarze” tematem jest zagadnienie wizerunku człowieka w kulturze. Projekcja została wykonana w nietypowej technice poklatkowej, a muzyczną aranżację skomponował toruński producent muzyczny trzykrotny Mistrz Świata DJ-ów Steve Nash. Niebywałego charakteru dodaje także Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która każdego wieczoru wykonuje na żywo, na specjalnie przygotowanej scenie, przygotowaną warstwę muzyczną mappingu.

Jak co roku, na Bella Skyway Festival nie brakuje konotacji naukowych, w tym astronomicznych. Latem 2018 r. Czerwona Planeta znajduje się najbliżej Ziemi aż do 2035 roku, przykuwając uwagę obserwatorów jako najjaśniejszy (po Księżycu) obiekt nocnego nieba. „Czas Marsa” autorstwa Piotra Majewskiego (Polskie Radio PiK) i Jerzego Rafalskiego (Planetarium Toruń) to projekcja na ogromnym balonie ulokowana w parku za Doliną Marzeń, która zainspirowana została tym zjawiskiem. Mapping stara się odpowiedzieć na pytania, czemu Czerwona Planeta dziś to ogromna pustynia targana piaskowymi burzami, gdzie podziała się marsjańska woda oraz czy na Marsie da się przywrócić życie. Mecenasami projekcji są Water Control i Legendia.

W podróż po podwodnym świecie zabierze natomiast projekcja przy Przystani Toruń, przygotowana przez Water Concept. „Głębia energii” to mapping na specjalnie przygotowanym basenie z przezroczystą bandą, która umożliwia oglądanie ogromnych trójwymiarowych przestrzennych animacji. Dodatkowy atut to przebłysk światła załamującego się na wprowadzonej w ruch wodzie. Oglądający mapping zostali zabrani w wyjątkową opowieść o podróży w głębiny morskie, w której pojawiały się nie tylko cuda podwodnego oceanu, ale także niebezpieczne stworzenia zamieszkujące podwodną krainę.

Kolejną ciekawą, szczególnie dla osób odwiedzających Toruń, propozycją jest mapping „Piernikowe historie światłem malowane” na fasadzie Muzeum Toruńskiego Piernika. Kilkuminutowa projekcja prezentuje zarówno proces powstawania pierników, składniki ciasta piernikowego, jak też jedną z wielu legend na temat początków najpopularniejszego toruńskiego piernika — katarzynki.

Przed Urzędem Marszałkowskim prezentować się będzie natomiast trójka toruńskich artystów DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco, którzy w towarzystwie energetycznego mappingu 3D autorstwa Mad For Fun, pierwszego dnia festiwalu wprawiali zebraną publiczność w dobry nastrój. Do 26 sierpnia widzowie zobaczą audiowizualny spektakl utrzymany w klimatach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, który ma na celu zaprezentowanie topowych toruńskich DJ-ów w niezwykłej, świetlnej oprawie.

Warto też udać się w Ruiny Podominikańskie, gdzie na widzów czekać będzie pokaz multimedialny grupy „Flow Pokazy Wizualne”. „Laserman Show” z tancerzem Danielem Suligą, to widowiskowe połączenie tańca, laserów oraz efektów specjalnych. Laserman to tancerz przyszłości, który swoją energię czerpie z laserów. Jego niezwykła umiejętność manipulacji światłem laserowym potrafi zachwycić i przenieść widzów w zupełnie inny wymiar sztuk wizualnych, gdzie tancerz i światło stanowią nierozłączny duet. Pokaz odbywa się co 25 minut.

Inną, równie ciekawą instalacją, która wykorzystuje potencjał laserów jest „Laser Symphony” – jedyna biletowana instalacja w tym roku. W dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odwiedzić można instalację, której atmosfera przypominająca sen wita i wciąga publiczność w interakcję, poprzez zmieniającą się choreografię. Ta interpretuje i definiuje przestrzeń wiązkami laserowymi i sugestywnymi dźwiękami. Przechodząc przez sieć promieni, odwiedzający aktywują muzyczne nuty i kompozycje, a jednocześnie oświetlają geometrie i szczegóły otaczającej architektury. To dynamiczne i kontemplacyjne doświadczenie audiowizualne.

Konkurs fotograficzny „Uchwyć blask Bella Skyway”

Światło upiększa, światło pozwala zauważać szczegóły, światło wyróżnia. Na Bella Skyway Festival toruńską Starówkę można oglądać w całkowicie innym świetle — dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać. W związku z tym miasto organizuje konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć blask Bella Skyway”. Wyróżnionych zostanie pięć zdjęć, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów festiwalu.

Autor najlepszego zdjęcia otrzyma ponadto nagrodę specjalną — voucher na tatuaż wykonany przez tatuatora światowej sławy Maxa Pniewskiego według indywidualnego projektu w Studio Phoenix Rising Tattoo w Toruniu. Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 2 września 2018 roku. Więcej informacji: www.bellaskyway.pl/konkursy.

Bella Skyway Festival na Instagramie

Chcesz zasłynąć w social media przy okazji Bella Skyway Festival? Zrób zdjęcie sobie, rodzinie, znajomym lub instalacji. Może być artystyczne, może być zabawne, ważne, żeby wiązało się z Bella Skyway Festival – liczymy na Twoją inwencję twórczą. Następnie wstaw zdjęcie na swój instagramowy profil i oznacz je hashtagiem #BellaSkywayFestival. Najciekawsze fotografie opublikujemy w mediach społecznościowych Bella Skyway Festival.
(TAK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
Back to top button
Close