CIEKAWOSTKI

Niesamowite Orientarium w Łodzi już otwarte. Jedyne takie w Polsce!

Łódzkie ZOO

Orientarium, nowoczesny kompleks na terenie łódzkiego zoo, przyciąga tłumy zwiedzających.

Do godziny 15:00 sprzedano 15 tysięcy biletów.

Można podziwiać już największego słonia indyjskiego w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie i gigantyczne krokodyle gawialowe.

Orientarium w Łodzi (fot. UMŁ)

W nowoczesnym kompleksie można poczuć się jak w Azji Południowo-Wschodniej. W czterech strefach zamieszkało 35 gatunków zwierząt, a w strefie oceanicznej pływa blisko 200 gatunków ryb. W dniu otwarcia obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Orientarium w Łodzi (fot. UMŁ)

Pierwsze opinie zwiedzających

Pracownicy łódzkiego zoo ankietują odwiedzających. Goście chwalą nowoczesny kompleks. Największy zachwyt wzbudzają pokazowe karmienia zwierząt, w tym kąpiel słoni indyjskich. Najmłodsi chętnie korzystają z dodatkowych atrakcji – animacji czy interaktywnych zabawek. Zwiedzający zwracają również uwagę na sprawną obsługę. Dzięki dużej liczbie kas, biletomatów, a także możliwości zakupu biletu online, przed wejściem nie tworzą się kolejki.

Łódzki Ogród Zoologiczny odwiedziło dzisiaj wyjątkowo dużo osób. – Do godziny 15:00 sprzedaliśmy 15 tysięcy biletów, zarówno w kasach, jak i w systemie online. Sprzedaż internetową uruchomiliśmy 25 kwietnia. Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie obiektem – przyznaje prezes zoo, Arkadiusz Jaksa.

Orientarium w Łodzi (fot. UMŁ)

Cztery orientalne strefy

Orientarium podzielone jest na 4 części. W Słoniarni zamieszkały dwa słonie indyjskie, w tym największy przedstawiciel tego gatunku – Alexander oraz jego młodszy kolega, Taru. W strefie Celebes spotkać można wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kury bankiwa, anoa nizinne oraz makaki wanderu. W części oceanicznej pływa około 1300 osobników, w tym między innymi rzadkie riny gitarowe, rekiny brodate czy żarłacze rafowe czarnopłetwe. W strefie Wysp Sundajskich mieszkają natomiast krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie, gibony czy myszojelenie.

Orientarium czynne jest codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00.

Prace przy realizacji Orientarium w Łodzi rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550) – to wszystko można zobaczyć w Orientarium w Łodzi.

Orientarium w Łodzi (fot. UMŁ)

Kto zamieszkał w Orientarium w Łodzi?

Część ekspozycyjna została podzielona na cztery części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Alexandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.

Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane rekiny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium w Łodzi, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Orientarium w Łodzi (fot. UMŁ)

Orientarium w Łodzi jedyne takie w Polsce!

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym hodowane są zwierzęta, których w żadnym innym zoo w Polsce nie zobaczymy. W strefie oceanicznej znajduje się najdłuższy podwodny tunel. Ma on długość 26 metrów i jest niemal o połowę dłuższy niż tunel w Afrykarium we Wrocławiu.

Orientarium w Łodzi zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button