Niemcy. Brandenburgia postawi ogrodzenie na granicy z Polską

Afrykański pomór świń

W południowo-wschodniej Brandenburgii znaleziono 20 martwych dzików.

Zwierzęta te były zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF).

Przy granicy Brandenburgii z Polską budowany jest płot ochronny przez ok. 60 osób, by zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa.

Ogrodzenie to stanie najpierw w powiecie Szprewa-Nysa.

W tej chwili mobilne ogrodzenie elektryczne o długości 120 kilometrów znajduje się od Brandenburgii do Frankfurtu nad Odrą.

Chorobę tę wykryto u 9 martwych dzików w rejonie Schenkendoebern w powiecie Szprewa-Nysa oraz u 11 w rejonie Neuzelle w okręgu Odra-Szprewa.

Niemcy dzięki temu chcą bronić się przed dzikami zakażonymi afrykańskim pomorem świń, które przychodzą z Polski.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi.

Afrykański pomór świń w Polsce

W 2020 roku w Polsce wykryto już ponad trzy tysiące przypadków martwych dzików z ASF.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 90 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 17 września br.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Jaworska Wola, gmina Sienno, powiat lipski, województwo mazowieckie, tj. na obszarze wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. W gospodarstwie utrzymywano 34 świnie.

Exit mobile version