Nieformalny szczyt UE w Salzburgu. Morawiecki: Polska nie przyjmie uchodźców

Nieformalny szczyt UE w Salzburgu

Nieformalnym szczyt szefów państw i rządów UE odbył się w Salzburgu.

„Udało nam się potwierdzić nasze stanowisko z Rady Europejskiej z czerwca br. w kwestii przyjmowania uchodźców na zasadzie dobrowolności” – oświadczył szef rządu po nieformalnym szczycie szefów państw i rządów UE w Salzburgu.

„Stanowisko Polski, które było również stanowiskiem państw grupy Wyszehradzkiej, o całkowicie dobrowolnym przyjmowaniu uchodźców, zostało w całej rozciągłości podtrzymane” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że fakt ten „warto podkreślić, ponieważ być może wkrótce okaże się, że sukces ma wielu ojców”.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że podtrzymanie decyzji o braku przymusowej relokacji imigrantów wśród krajów UE jest kwestią zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony granic zewnętrznych wspólnoty. „W tym kontekście bardzo dużo rozmawialiśmy nt. Forntexu, który niejako pomaga zarządzać bezpieczeństwem, ale przede wszystkich zewnętrznymi granicami UE” – mówił Mateusz Morawiecki wyjaśniając, że na szczycie rozmowy dotyczyły także kwestii reformy Agencji Frontex.

„Dzisiaj koncentrowaliśmy się na sprawach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Warto podkreślić, że Polska jest tym krajem, który stara się przełamać impas i zapewnić przewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli” – stwierdził premier.

Jednocześnie podkreślił, że Polska wykazuje solidarność i jest krajem, „który konstruktywnie stara się zapewnić to, żeby współpraca między Polską a Wielką Brytanią, po jej wyjściu z UE, nie ucierpiała i była możliwie taka, jak do tej pory”.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że „wyjście Wielkiej Brytanii z UE, to kolejny element dezintegracji Zachodu, zmniejszenia konsolidacji naszej pozycji względem pewnych sił, które nie działają zawsze na korzyść Unii, Europy, czy USA, takich jak Daleki Wschód, Chiny czy Rosja”. Zdaniem szefa rządu „utrzymanie spójności i spoistości całego Zachodu jest bardzo ważne”.

„Polska kładzie nacisk na konieczność zapewnienia mechanizmów bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej” – przekonywał premier. Jak mówił, „pokazujemy jak ważna jest wolność i swoboda wypowiadania się”, opowiadając się za wolnością wypowiedzi w sieci w kontekście nowych regulacji ACTA2.

Prezes Rady Ministrów poinformował również, że na marginesie szczytu uczestniczył w kilku rozmowach bilateralnych, m. in. z szefem KE Jean-Claudem Junckerem rozmawiał o bieżących tematach polsko-europejskich oraz o konieczności reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.
(KPRM)

Exit mobile version