POLSKA

Niedzielski o szczepionkach przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat i o sytuacji epidemicznej

Pandemia w Polsce

Minister zdrowia Adama Niedzielski poinformował o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 i o sytuacji epidemicznej w Polsce.

Wkrótce zostanie podjęta ważna decyzja w sprawie szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jutro Europejska Agencja Leków ma wydać rekomendację w tej sprawie.

W grupie wiekowej 12-17 lat jest już 1,6 miliona dzieci zaszczepionych. Coraz większa liczba zachorowań i hospitalizacji jest wśród najmłodszych dzieci.

– Przed nami apogeum czwartej fali. W tym tygodniu średnia liczba dziennych zakażeń będzie oscylowała wokół 25 tysięcy, a w następnym – nawet więcej 30 tysięcy. Jeśli sytuacja nie zmieni się to zwiększymy restrykcje, być może to będzie na początku grudnia. Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19.

Wydaliśmy ponad miliard złotych ze środków Unii Europejskiej na walkę z pandemią, np. ambulansy. Na walkę z pandemią w tym roku pula środków przeznaczonych na ten cel wyniosła ponad 30 miliardów złotych. Na 2022 rok będzie to ponad 21 miliardów złotych na walkę z pandemią.

Jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów, jesteśmy w stanie ich leczyć, ale istnieje gdzieś granica wydolności. Naszym zdaniem to jest rząd zachorowań około 40 tysięcy zachorowań dziennie.

W grudniu pacjenci po konsultacji z lekarzem, będą mogli brać niektóre leki na COVID-19.

W tej chwili mamy dostępnych ponad 24 tysiące łóżek szpitalnych. Baza łóżkowa zwiększy się do poziomu 31,5 tysiąca łóżek.

Ważna jest egzekucja podstawowych obowiązków związanych z noszeniem maseczek – powiedział Niedzielski.

Dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat są szczepione w USA i Izraelu.

20 września 2021 r. firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że pierwsze wyniki kluczowego badania klinicznego pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna, dobrze tolerowana oraz indukuje silną odpowiedź przeciwciał u dzieci w wieku 5-11 lat.

W ostatniej dobie było 28 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 460 osób.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button