Nie będzie spotkania przywódców w Ramstein. Zełenski rozmawiał z Keirem Starmerem i Markiem Rutte

Wizyty prezydenta Ukrainy

„Wydarzenie zaplanowane na 12 października 2024 r. zostało przełożone. Ogłoszenia dotyczące przyszłych spotkań Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zostaną podane wkrótce” – poinformował organizator.

Prezydent: W ciągu dnia spotkam się osobno w każdym z krajów z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadzi rozmowy z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec w każdym z krajów.

„W ciągu dnia rozpocznę negocjacje z kluczowymi partnerami, od których zależy militarny komponent naszego wzmocnienia” – oznajmiła głowa państwa.

Według prezydenta przeprowadzi rozmowy z każdym z czterech przywódców, a następnie zgodnie z planem przedstawi wszystkim partnerom Plan Zwycięstwa podczas spotkania w Ramstein.

25. „Ramstein” miał odbyć się 12 października, jednak ze względu na huragan Milton w USA spotkanie musiało zostać przełożone. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że klęska żywiołowa wymaga od prezydenta Stanów Zjednoczonych Josepha Bidena maksymalnej uwagi na sytuację wewnętrzną.

„Każdy przywódca znajdujący się w podobnych okolicznościach pozostałby w swoim kraju. Jednak szczególnie ważny jest format przywództwa „Ramstein”, dlatego rozumiemy, że w najbliższej przyszłości może zostać opracowany nowy harmonogram” – dodał głowa państwa.

Wyraził przekonanie, że to w formacie „Ramstein” najlepiej skoordynować ze wszystkimi partnerami realizację określonej treści Planu Zwycięstwa, przede wszystkim punktów militarnych wzmacniających Ukrainę na polu bitwy.

Watykan. Wołodymyr Zełenski i Keir Starmer (fot. President of Ukraine)

Wołodymyr Zełenski przedstawił premierowi Wielkiej Brytanii szczegóły Planu Zwycięstwa

W Londynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem i przedstawił mu szczegóły Planu Zwycięstwa.

Głowa państwa podziękowała za stałe wsparcie obronne Wielkiej Brytanii, w szczególności w zakresie broni dalekiego zasięgu. Podkreśliła także konieczność uzyskania pozwolenia na uderzenie w głąb terytorium Rosji.

Prezydent przedstawił Keirowi Starmerowi szczegóły Planu Zwycięstwa – przede wszystkim wszystko, co dotyczyło militarnego wzmocnienia Ukrainy. Przywódcy zgodzili się opracować Plan wspólnie z aliantami.


„Plan zwycięstwa ma na celu stworzenie odpowiednich warunków do sprawiedliwego zakończenia wojny. To jest pomost do drugiego Szczytu Pokojowego. Ukraina może prowadzić negocjacje tylko z silnej pozycji” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​dla Ukrainy ważne jest otrzymanie zaproszenia do NATO.

Ponadto podczas spotkania omówiono przyszłą pomoc obronną i finansową. Keir Starmer zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal utrzymywać wiodącą rolę we wspieraniu Ukrainy.

„Bardzo ważne jest, abyśmy mogli zademonstrować nasze niezachwiane zaangażowanie i wsparcie dla Ukrainy. To bardzo ważna walka dla Was i dla nas wszystkich” – podkreślił premier.

Watykan. Wołodymyr Zełenski, Keir Starmer i Mark Rutte (fot. President of Ukraine)

Ruch w stronę Sojuszu i wzmocnienie militarne: odbyło się spotkanie prezydenta Ukrainy, premiera Wielkiej Brytanii i Sekretarza Generalnego NATO

W Londynie odbyło się trójstronne spotkanie Zełenskiego, premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera i Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte.

Przywódcy zwrócili uwagę na symbolikę pierwszej wizyty Marka Rutte na Ukrainie jako nowego Sekretarza Generalnego NATO i nazwali ją wyraźną demonstracją priorytetów Sojuszu.

Kluczowymi tematami negocjacji są integracja euroatlantycka i wzmocnienie militarne Ukrainy. Zdaniem prezydenta stworzy to najlepsze warunki do przywrócenia sprawiedliwego pokoju.

Wołodymyr Zełenski szczegółowo opowiedział o codziennych atakach powietrznych Federacji Rosyjskiej na ludność cywilną i obiekty, sieć energetyczną, a także o niedawnych atakach na infrastrukturę Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.

Podczas spotkania omówili możliwie najszybszą realizację ustaleń szczytu NATO w Waszyngtonie, w szczególności dotyczących wzmocnienia Ukrainy nowymi systemami obrony powietrznej, wzmocnienia zdolności lotniczych, a także inwestycji sojuszniczych na Ukrainie produkcja pocisków, dronów i broni dalekiego zasięgu.

Wołodymyr Zełenski, Keir Starmer i Mark Rutte zgodzili się na dalsze kroki.

Ukraina i Chorwacja będą rozwijać współpracę obronną

Negocjacje pomiędzy prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a premierem Republiki Chorwacji Andrejem Plenkowiczem toczyły się w Dubrowniku w różnej formie: bezpośredniej oraz w ramach delegacji.


Wołodymyr Zełenski podziękował Chorwacji za wsparcie Ukrainy, a Andrijowi Plenkowiczowi osobiście za jego przywództwo w zapewnianiu wsparcia obronnego. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Chorwacja przyznała już 11 pakietów wojskowych.

Exit mobile version