WARSZAWA

Neon #WielkaWarszawa. Instalacja znajduje się w Śródmieściu

Neon #WielkaWarszawa

Kilka dni temu rozbłysnął neon #WielkaWarszawa, znajdujący się na fasadzie budynku przy ul. Marszałkowskiej 77/79.

W jego uroczystym rozświetleniu wzięli udział mieszkańcy Śródmieścia, przedstawiciele lokalnych władz, a także pomysłodawca instalacji – Arek Vaz.

– Neon WielkaWarszawa jest instalacją wyjątkową. Stanowi pomost pomiędzy przeszłością naszego miasta oraz jego przyszłością. Jest też odzwierciedleniem dzisiejszej Warszawy – miasta atrakcyjnego, w którym po prostu chce się mieszkać. Mam nadzieję, że stanie się wizytówką nie tylko śródmiejskiego, ale też warszawskiego budżetu partycypacyjnego – mówił burmistrz Śródmieścia Krzysztof Czubaszek podczas konferencji prasowej.

Instalacja stanowi interpretację Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy z 1928 r., opracowanego przez zespół urbanistów, architektów i techników pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Koncepcja obrazowała rozwój stolicy oraz jej ówczesnych przedmieść, podzielonych funkcjonalnie na: śródmiejskie City, Oś Saską i Trakt Królewski, historyczne Śródmieście z intensywną zabudową mieszkaniową, dzielnicę reprezentacyjną na Polu Mokotowskim oraz oddzielne zgrupowania dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych. Sama ilustracja planu z lat dwudziestych została sporządzona w stylistyce inspirowanej awangardową grafiką modernistyczną.

Symboliczne znaczenie ma nie tylko wizerunek neonu, ale także jego lokalizacja – instalacja zdobi fasadę siedziby Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. To właśnie tutaj opracowywane są projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumenty, które tak jak Plan Ogólny Wielkiej Warszawy, nakreślają rozwój stolicy. – Trudno o właściwsze miejsce do umieszczenia neonu, który łączy w sobie sztukę, urbanistykę, a także zamiłowanie do Warszawy. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy brać udział w realizacji tego projektu – stwierdził Wojciech Wagner, Zastępca Dyrektora BAiPP.

Neon #WielkaWarszawa powstał w ramach warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Projekt został zgłoszony przez mieszkańca Warszawy występującego pod pseudonimem artystycznym Arek Vaz. Zamysłem projektodawcy było udowodnienie, że sztuka miejska związana ze światłem może podążać w innowacyjnym kierunku. Celem projektu było także wspieranie unikatowości warszawskich neonów oraz sztuki wykorzystującej potencjał światła i energii. – W Warszawie sztuka zamknięta jest w murach muzeów i galerii Wciąż w przestrzeni miejskiej można spotkać niewiele artystycznych obiektów. Przestrzeń publiczna to najlepsza okazja by ze sztuką obcować i podziwiać ją na własnych warunkach. Mam nadzieję i mocno wierzę, że Neon Wielka Warszawa da taką szansę. Instalacja jest też wspaniałą i ciekawą podróżą w czasie do dawnej Warszawy – komentuje Arek Vaz.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button