Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Leczenie próchnicy bez bólu

Wynalazki Polaków

Nawa broń w walce z próchnicą opracowana przez naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego!

Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynaleźli patent na substancję, która eliminuje próchnicę. Trzeba jednak chodzić systematycznie do stomatologa na przeglądy.

– Wynalazek, czyli infiltrant dentystyczny, substancja konsystencją przypominająca żywicę, jest przeznaczony do minimalnie inwazyjnego leczenia próchnicy początkowej twardych tkanek zęba. Wynalazek znajdzie więc zastosowanie w profilaktyce i leczeniu próchnicy początkowej, a warto dodać, że niestety występuje ona u prawie wszystkich dzieci w wieku 6 – 7 lat, a ma ją też blisko 90 proc. dzieci 12-letnich. (dane NFZ) a także u pacjentów dorosłych – mówi pomysłodawczyni prof. Małgorzata Skucha-Nowak kierownik Zakładu Propedeutyki Stomatologii ŚUM z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Prof. Edward Wylęgała, Prorektor ŚUM ds. Rozwoju i Transferu Technologii:

– Patenty odgrywają ważną rolę w działalności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególnie w kontekście działalności Centrum Transferu Technologii. Są dowodem innowacyjności Uczelni, mają znaczenie w procesie ewaluacji, wpływając na pozycję Uniwersytetu w rankingach naukowych. Takie działania przyczyniają się do budowy prestiżu Uczelni, wzmacniając rolę nauki w rozwiązywaniu problemów społecznych i zdrowotnych.

Preparat ten ma właściwości bakteriostatyczne, ograniczając namnażanie się drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój chorób jamy ustnej.
Nie ma potrzeby wiercenia.

Infiltrant wnika w zmienione próchnicowo tkanki zęba. Wtedy hamuje rozwój próchnicy na wczesnym etapie zanim dojdzie do powstania ubytku.

Exit mobile version