POLSKA

NATO Week. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami w Żaganiu

NATO Week

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął NATO Week, czyli obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

Głowa państwa spotkała się z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która szkoli się na poligonie w Żaganiu.

Prezydent przyjął meldunek od Dowódcy 11. LDKPanc gen. dyw. Stanisława Czosnka i złożył wiązankę kwiatów przed pomnikiem gen. dyw. Stanisława Maczka. Na żagańskim poligonie obejrzał pokaz statyczno-dynamiczny wojsk, potem rozmawiał z żołnierzami i zjadł z nimi obiad.

Jak podkreślił podczas spotkania z wojskowymi, do wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń dążyliśmy wiele lat. Andrzej Duda przypomniał, że było to marzenie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r. mówił współpracownikom, że gdy w Polsce zaczną stacjonować oddziały Stanów Zjednoczonych ze swoją militarną infrastrukturą, to cały świat zobaczy, że rosyjska strefa wpływów Polski już nie obejmuje.

1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybyła do Polski w połowie lutego br. z Fort Riley w stanie Kansas. To czwarta zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team). ABCT liczy ok. 4 tys. żołnierzy i ok. 1600 pojazdów różnego typu. Brygada szkoli się w garnizonach: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń, a następnie zostanie zmieniona przez jednostkę wojskową o tej samej liczebności.

Amerykańskie brygady pancerne przebywają na tzw. wschodniej flance NATO rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve. Operację tę zainicjowano w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej. Każda Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybywa z własnym sprzętem i uzbrojeniem, doskonaląc w ten sposób umiejętności logistyczne i transportowe.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button