CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

NASA. Astronauci polecą na Księżyc. Nowe kombinezony [ZDJĘCIA][WIDEO]

NASA. Pierwszy kosmiczny spacer kobiet w historii

W centrali NASA w Waszyngtonie pokazano nowe skafandry kosmiczne.

Astronauci w 2024 roku polecą w takich skafandrach na Księżyc. Kombinezony będą wykorzystane na pokładzie statku kosmicznego Orion w trakcie startu oraz podczas księżycowego spaceru.

Kombinezon xEMU jest lepszą wersją skafandrów jakie noszone były na Księżycu w epoce Apollo oraz tych, które są obecnie używane podczas spacerów kosmicznych poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Projekty te będą noszone przez pierwszą kobietę i mężczyznę podczas eksploracji Księżyca w ramach misji Artemis.


Kombinezon Orion został zaprojektowany z myślą o indywidualnym dopasowaniu do ciała kosmonauty i zawiera technologię bezpieczeństwa oraz mobilne funkcje, które pomogą chronić astronautów w dniu startu, w sytuacjach awaryjnych, w częściach misji wysokiego ryzyka w pobliżu Księżyca i podczas szybkiego powrotu na Ziemię.

O skafandrach kosmicznych

Na pierwszy rzut oka nowe skafandry kosmiczne NASA, które będą noszone w misjach Artemidy, mogą wyglądać jak te, które astronauci używają do spacerów kosmicznych poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Jednak „moonwalkerzy XXI wieku” będą w stanie wykonać znacznie bardziej złożone zadania niż ich poprzednicy, dzięki postępowi technologicznemu, który rozpoczął się jeszcze przed programem Apollo.


Skafandry kosmiczne są nie tylko klasyczną ikoną eksploracji kosmosu, ale także spersonalizowanym statkiem kosmicznym, który naśladuje wszystkie zabezpieczenia przed trudnym środowiskiem kosmicznym oraz posiada podstawowe zasoby Ziemi i jej atmosfery.

Nowy kombinezon, który będzie noszony w misjach Artemidy, nazywa się Jednostką Mobilności Eksploracji Zewnętrznej (Exploration Extravehicular Mobility Unit), w skrócie xEMU. Jego historia to opowieść o ewolucji inżynierii, sięgająca wstecz aż do kombinezonów kosmicznych Mercury, które same w sobie były ulepszonymi kombinezonami lotniczymi na dużych wysokościach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo jest zawsze najwyższym priorytetem dla tych misji, a dzięki odkrywcom Apollo i nowszym robotycznym misjom wiemy więcej o środowisku księżycowym niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz wiemy, że gleba tam składa się z drobnych odłamków przypominających szkło, więc nowy kombinezon jest odporny też na kurz i inne gorsze substancje. Kombinezon ten wytrzyma ekstremalne temperatury do minus 157 stopni C w cieniu i do 121 stopni na słońcu.

Przenośny system podtrzymywania życia to znany plecak astronautów, w którym mieści się zasilanie skafandra i powietrze oraz usuwa wydychany dwutlenek węgla i inne toksyczne gazy, zapachy i wilgoć z skafandra. Pomaga również regulować temperaturę i monitoruje ogólną wydajność kombinezonu, emitując ostrzeżenia w przypadku niskiego poziomu zasobów lub awarii systemu. Miniaturyzacja elektroniki i systemów hydraulicznych pozwoliła na zbudowanie duplikatów dla większości systemu. Powielanie zwiększa również bezpieczeństwo i może wydłużyć czas trwania spacerów kosmicznych.

Pierwszy kosmiczny spacer kobiet w historii

18 października astronautki Christina Koch i Jessica Meir wzięły udział w pierwszym w historii kobiecym samodzielnym spacerze kosmicznym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button