Narodowe Święto Niepodległości – obchody. Andrzej Duda: Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę

11 listopada

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział prezydenci Polski i Litwy.

– Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa – mówił prezydent RP podczas uroczystości.

Andrzej Duda przypomniał, że w 1918 r. nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz. – Wielka była wola odzyskania niepodległości, suwerenności, posiadania wolności we własnym kraju po tych wszystkich cierpieniach – mówił, dodając, że nasi przodkowie dali radę to zrobić.

– Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, jesteśmy narodem wytrwałym – przekonywał.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Na maszt została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano Hymn RP. Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy.

W uroczystościach obok polskiej Pary Prezydenckiej wzięli również udział prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda z Małżonką. Andrzej Duda, dziękując prezydentowi Litwy za obecność podczas uroczystości, mówił:

„Litwa i Polska razem. Suwerenne, niepodległe, dumne, mocne. To jest wzmacnianie bezpieczeństwa naszej części Europy.”

Gitanas Nausėda przybył do Warszawy dzień wcześniej. W czwartek razem z Andrzejem Dudą wziął udział w II posiedzeniu Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.

Podczas piątkowych uroczystości prezydent RP przypomniał, że rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła nam, co to znaczy mieć i nie mieć wolnego, suwerennego państwa, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległości.

Andrzej Duda. Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRP)

Wspomniał o hybrydowym ataku na naszej granicy z Białorusią. – Nie wiedzieliśmy wtedy do końca, jakie jest głębokie podłoże tej hybrydowej akcji realizowanej przeciwko Polsce, Litwie i całej Unii Europejskiej – ocenił.

Wskazywał, że styczeń i luty – a w szczególności 24 lutego – dobitnie pokazał nam, jakie najprawdopodobniej było źródło i zamysł tej akcji. – Chodziło o to, by sprawdzić naszą determinację, zdecydowanie i gotowość. Ale chodziło także o to, by wywołać zamęt, kryzys, konflikty wewnętrzne i zewnętrzne. By wywołać także kryzys w łonie Unii Europejskiej. By odwrócić uwagę od sytuacji na wschodzie i skierować na wewnętrzne problemy, idące od wschodu ku zachodowi – mówił Andrzej Duda. – Dzięki twardej postawie obrońców granic Rzeczypospolitej to się nie udało – podkreślał, dodając, że granica została obroniona wielkim wysiłkiem i poświęceniem żołnierzy i funkcjonariuszy.

Prezydent mówił o pomocy, jakiej społeczeństwo polskie udzieliło Ukrainie i jej obywatelom po ataku Rosji na Ukrainę. – Dziękuję za to wszystkim moim Rodakom. Pokazaliście wielką klasę, pokazaliście, że „Polak potrafi” w najlepszym tego słowa znaczeniu – podkreślił.

– To były i są działania w obronie niepodległości Rzeczypospolitej. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy – przekonywał Andrzej Duda.

Narodowe Święto Niepodległości – premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnych obchodach

Z okazji Święta Niepodległości premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości, uczestniczył w uroczystej Odprawie Wart oraz ceremonii złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Szef rządu złożył także wieniec od Narodu przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste obchody oddały cześć naszym przodkom, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Niepodległa i wolna Polska, winna być najwyższą wartością każdego z nas – musimy dbać o naszą wolność i pielęgnować pamięć o tych, którzy gotowi byli oddać za nią wszystko. Jednocześnie cieszmy się tym, że jesteśmy Polakami i nie wstydźmy się mówić za co kochamy naszą Ojczyznę.

„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.” – J. Piłsudski

11 listopada to wspólne święto wszystkich Polek i Polaków. Nasze święto. To dzień w którym wspominamy wytrwałość i bohaterstwo naszych przodków, którzy budowali polską tożsamość i państwowość mimo trudnej historii. Dziś szczególnie, widząc zbrodniczą i bezpodstawną agresję Rosji na niepodległość Ukrainy, doceniamy i podkreślamy, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Musimy te wartości pielęgnować, pamiętać o nich i bronić ich na każdym kroku, ponieważ to one są podstawą polskości i dorobkiem naszym, naszych przodków i naszych potomków. To właśnie miłość do wolności i niepodległości tworzy ciągłość i dumę naszego narodu.

Dziś, w suwerennej i demokratycznej Polsce, wspólnymi siłami budujemy to, o co walczyli przez wieki nasi przodkowie – wolną Polskę.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRM)

– Dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach, po prostu być gospodarzami we własnym domu – zaznaczył szef rządu.

Święto Niepodległości to święto podniosłe, ale przede wszystkim radosne

Premier Mateusz Morawiecki zwraca się dziś do wszystkich Polek i Polaków, abyśmy spędzili nasze święto narodowe w sposób radosny, ciesząc się z tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, którą kochamy. Cieszmy się, że jesteśmy Polakami.

– W naszym kraju, jak w rodzinie – każdy z nas jest różny – ale pod biało-czerwoną flagą potrafimy być jednością. I kiedy patrzę zwłaszcza na dzieci, które śpiewają hymn i machają flagami to wiem, że Polska nam się udała. Nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i warto pracować – powiedział premier.

Szef rządu podkreśla, że właśnie w Święto Niepodległości powinniśmy pielęgnować pamięć, ale również okazać radość. Wywieśmy biało-czerwoną flagę, spędźmy dzień z bliskimi i nie wstydźmy się mówić za co kochamy naszą Ojczyznę.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Morawiecki złożył kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Złożył również wieńce pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stefana Roweckiego „Grota” i Ronalda Reagana.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta Odprawa Wart oraz Apel Pamięci. Szef rządu wraz z prezydentem RP i innymi gośćmi wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Obecny był również prezydent Litwy Gitanas Nausėda. W trakcie uroczystości premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wieniec od Narodu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo

– Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Dlatego trzeba ją cenić i chronić. Dlatego i dziś ramię w ramię z wolnymi narodami stajemy w imię słusznej sprawy. Dlatego my – Polska i Polacy – nie godzimy się na barbarzyństwo i burzenie przez Rosję współczesnej architektury bezpieczeństwa. Dlatego wspieramy walczący o suwerenność, wolność i godność naród ukraiński. Dlatego budujemy silne Wojsko Polskie i przypominamy wszystkim Polakom, że mamy wielką wspólną historię, która nas łączy i kształtuje jako naród – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. MON)

Przed głównymi uroczystościami na Placu Piłsudskiego w Warszawie wicepremier M. Błaszczak złożył kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości szef MON złożył kwiaty także przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pomnikiem Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego.

W tym roku, z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Wojsko Polskie przygotowało w 16 miejscowościach w całej Polsce Wojskową Grę Terenową. Żołnierze pokazywali jak posługiwać się mapą i kompasem, zbudować schronienie, rozpalić ognisko, maskować się w terenie. Można było poćwiczyć ze znanym żołnierzem sportowcem, wygrać nagrody w quizie, a na zakończenie zjeść grochówkę.