Już w sobotę Narodowe Czytanie 2019.
W Warszawie w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje Para Prezydencka. We wspólnym czytaniu Nowel polskich wezmą udział znani aktorzy. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy od godz. 12.00. Wstęp wolny.
Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur, które – jak zaznaczył Andrzej Duda – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
– Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 r., by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich – zachęca Prezydent.
Tego dnia w Ogrodzie Saskim Nowele polskie będą czytali m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha.
Wszystkich chętnych zapraszamy do warszawskiego Ogrodu Saskiego na wspólne czytanie w godz. 12.00-19.00. Wstęp wolny.
Para Prezydencka zainauguruje warszawskie czytanie w Ogrodzie Saskim o godz. 12.00 i wieczorem podsumuje akcję. Prezydent z Małżonką wezmą także udział Narodowym Czytaniu także w Szkole Głównej Służby Pożarniczej o godz. 14.30.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
(KPRP)