CIEKAWOSTKI

Najszczęśliwsze kraje świata 2023. Finlandia triumfuje po raz szósty z rzędu. Polska na odległym miejscu

World Happiness Report 2023

Od 2018 roku Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie.

W rankingu World Happiness Report 2023 Finowie wyprzedzają Duńczyków i Islandczyków.

Polska zajmuje dopiero 39. miejsce! Kraj nad Wisłą awansował o dziewięć pozycji.

Od początku istnienia tego rankingu prym wiodą kraje skandynawskie.

Tam mieszkańcy posiadają wysoki wskaźnik PKB na jednego mieszkańca. Oprócz tego dłużej żyją, mają lepsze wsparcie społeczne, są hojni i troszczą się o siebie.

Od czasu opublikowania pierwszego Światowego Raportu o Szczęściu w 2012 roku rośnie zgoda co do tego, że szczęście można promować poprzez politykę publiczną oraz działania biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. Co więcej, szczęście i dobre samopoczucie można z pożytkiem mierzyć na wiele sposobów, w tym poprzez badania satysfakcji ludzi z ich życia.

Badania World Happiness Report wykorzystują sześć kluczowych czynników, aby pomóc wyjaśnić różnice w deklarowanych przez samych siebie poziomach szczęścia na całym świecie: wsparcie społeczne, dochody, zdrowie, wolność, hojność i brak korupcji. Rządy coraz częściej wykorzystują tę analizę do ukierunkowania polityki na szczęście.

Tegoroczny raport Happiness pokazuje również, że pomimo kilku nakładających się na siebie kryzysów większość populacji na całym świecie nadal jest niezwykle odporna, a globalne średnie zadowolenia z życia w latach 2020-2022 związanych z COVID-19 są tak samo wysokie, jak w latach przed pandemią.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Szczęścia obchodzony był 10 lat temu, 20 marca 2013 r. Od tego czasu ludzie na całym świecie nie tylko docenili znaczenie mierzenia szczęścia i dobrego samopoczucia, ale także poczynili postępy, wspierając publiczne i prywatne polityki mające na celu jego promowanie.

„Ostatecznym celem polityki i etyki powinno być dobro człowieka” — powiedział Jeffrey Sachs. „Ruch szczęścia pokazuje, że dobre samopoczucie nie jest „miękką” i „niejasną” ideą, ale raczej koncentruje się na obszarach życia o krytycznym znaczeniu: warunkach materialnych, bogactwie psychicznym i fizycznym, cnotach osobistych i dobrym obywatelstwie. Musimy przekształcić tę mądrość w praktyczne rezultaty, aby osiągnąć więcej pokoju, dobrobytu, zaufania, uprzejmości – i tak, szczęścia – w naszych społeczeństwach”.

Finlandia utrzymuje się na pierwszym miejscu szósty rok z rzędu. Litwa jest jedynym nowym krajem w pierwszej dwudziestce, awansując o ponad 30 miejsc od 2017 r. Rozdarty wojną Afganistan i Liban pozostają dwoma najbardziej nieszczęśliwymi krajami w badaniu, ze średnią oceną życia o ponad pięć punktów niższą (w skali od 0 do 10), niż w dziesięciu najszczęśliwszych krajach.

Pierwsza dziesiątka krajów to:

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Izrael
  5. Holandia
  6. Szwecja
  7. Norwegia
  8. Szwajcaria
  9. Luksemburg
  10. Nowa Zelandia

Kolejne 10 państw to: Austria, Australia, Kanada, Irlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Czechy, Wielka Brytania i Litwa.

Link: World Happiness Report 2023

Stawkę zamykają: Republika Konga, Zimbabwe, Sierra Leone, Liban i 137. Afganistan.

World Happiness Report 2023 (fot. WHR)

Raport przygląda się bliżej trendom rozkładu szczęścia, w wielu przypadkach nierównego, wśród ludzi. Bada różnicę szczęścia między górną a dolną połową populacji. Różnica ta jest niewielka w krajach, w których prawie wszyscy są bardzo nieszczęśliwi, oraz w krajach z czołówki, w których prawie nikt nie jest nieszczęśliwy. Mówiąc bardziej ogólnie, ludzie są szczęśliwsi mieszkając w krajach, w których różnica w poziomie szczęścia jest mniejsza. Luki w poziomie szczęścia na całym świecie są dość stabilne, chociaż w wielu krajach afrykańskich różnice te rosną.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button