ŚWIAT

Nagroda Nobla 2020 z medycyny przyznana. „Za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C”

Nagroda Nobla 2020

Nagroda Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny została przyznana Harveyowi J. Alterowi, Michaelowi Houghtonowi i Charlesowi M. Rice’owi „za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C”.

Tegoroczna nagroda przyznawana jest trzem naukowcom, którzy wnieśli decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby, głównym globalnym problemem zdrowotnym, powodującym marskość i raka wątroby u ludzi na całym świecie.

Michael Houghton zastosował niesprawdzoną strategię do wyizolowania genomu nowego wirusa, który nazwano wirusem zapalenia wątroby typu C.

Metodyczne badania zapalenia wątroby związanego z transfuzją przeprowadzone do 2020 r. przez Harveya J. Altera wykazały, że nieznany wirus był często przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby.

Laureaci Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice dokonali przełomowych odkryć, które doprowadziły do identyfikacji nowego wirusa, wirusa zapalenia wątroby typu C.

Tegoroczny laureat medycyny Charles M. Rice przedstawił ostateczne dowody wskazujące, że sam wirus zapalenia wątroby typu C może powodować zapalenie wątroby.

Po raz pierwszy w historii tego wirusa zapalenia wątroby typu C można teraz wyleczyć. Odkrycia laureatów medycyny 2020 ujawniły przyczynę pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły wykonanie badań krwi i nowych leków, które uratują miliony istnień ludzkich.

Nagroda Nobla 2020 z medycyny. Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice (fot. The Nobel Prize)

Wirusowe zapalenie wątroby – globalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego

Zapalenie wątroby jest głównie spowodowane infekcjami wirusowymi, chociaż ważnymi przyczynami są również nadużywanie alkoholu, toksyny środowiskowe i choroby autoimmunologiczne. W latach czterdziestych XX wieku stało się jasne, że istnieją dwa główne typy zakaźnego zapalenia wątroby. Pierwsza, zwana wirusowym zapaleniem wątroby typu A, przenoszona jest przez zanieczyszczoną wodę lub żywność i generalnie ma niewielki długoterminowy wpływ na pacjenta.

Drugi rodzaj jest przenoszony przez krew i płyny ustrojowe co stanowi znacznie poważniejsze zagrożenie, ponieważ może prowadzić do przewlekłej choroby, w której może dojść do marskości i raka wątroby. Ta postać zapalenia wątroby jest podstępna, ponieważ w przeciwnym razie zdrowe osoby mogą zostać „potajemnie” zakażone przez wiele lat, zanim pojawią się poważne komplikacje. Wirusowe zapalenie wątroby jest związane ze znaczną zachorowalnością i śmiertelnością oraz powoduje ponad milion zgonów rocznie na całym świecie, co czyni je globalnym problemem zdrowotnym na skalę porównywalną z zakażeniem wirusem HIV i gruźlicą.

Nagroda Nobla 2019 z medycyny i fizjologii powędrowała do trzech osób, tj. Williama G. Kaelina Jr., sir Petera J. Ratcliffe’a oraz George’a L. Semenza.

Czy wiedziałeś?

 • W latach 1901-2019 przyznano 110 nagród Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.
  Dziewięciokrotnie nie przyznano jej: w 1915, 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1940, 1941 i 1942 roku.
  Dlaczego w tamtych latach nie przyznano tych nagród? W statucie Fundacji Nobla jest napisane: „Jeżeli żadne z rozpatrywanych dzieł nie zostanie uznane za mające znaczenie wskazane w pierwszym akapicie, nagroda pieniężna zostanie zarezerwowana na następny rok. Jeśli nawet wtedy nagroda nie może zostać przyznana, kwota zostanie dodana do zastrzeżonych funduszy Fundacji. ” Podczas I i II wojny światowej przyznano mniej nagród Nobla.
 • 39 nagród zostało przyznanych tylko jednemu laureatowi.
  Dwóch laureatów podzieliło 33 nagrody.
  38 nagród zostało podzielonych między trzech laureatów.
 • Do tej pory nagrodę z medycyny otrzymało 12 kobiet:

  1947 – Gerty Cori
  1977 – Rosalyn Yalow
  1983 – Barbara McClintock
  1986 – Rita Levi-Montalcini
  1988 – Gertrude B. Elion
  1995 – Christiane Nüsslein-Volhard
  2004 – Linda B. Buck
  2008 – Françoise Barré-Sinoussi
  2009 – Elizabeth H. Blackburn and Carol W. Greider
  2014 – May-Britt Moser
  2015 – Tu Youyou

 • 32 lata to wiek najmłodszego kiedykolwiek laureata medycyny, Fredericka G. Bantinga, który w 1923 r. otrzymał tę nagrodę za odkrycie insuliny.
 • 87 lat to wiek najstarszego laureata medycyny, Peytona Rousa, który w 1966 roku otrzymał ją za odkrycie wirusów wywołujących nowotwory.

O Nagrodzie Nobla

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku. Alfred Nobel ufundował to prestiżowe wyróżnienie.

Instytut Karolinska w Solnie pod Sztokholmem złożony z wybitnych profesorów wybiera laureatów w każdym roku.

Nagrody Nobla przyznawane są z dziedzin: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości, czyli Pokojowa Nagroda Nobla.

Laureaci otrzymają po 10 milionów koron (950 tys. euro).

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla

Podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla 10 grudnia laureaci otrzymują: dyplom Nobla, Medal Nobla i dokument potwierdzający kwotę Nagrody Nobla. Każdy dyplom Nobla jest unikalnym dziełem sztuki, stworzonym przez czołowych szwedzkich i norweskich artystów i kaligrafów. Medale Nobla są wykonane ręcznie z niezwykłą precyzją i wykonane z 18-karatowego złota pochodzącego z recyklingu.

Od 1926 r. ceremonia odbywa się w sali koncertowej w Sztokholmie. Król Szwecji przekazuje nagrodę laureatowi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button