ŚWIAT

Nagroda Nobla 2019 z medycyny lub fizjologii. Otrzymały ją trzy osoby

Nagroda Nobla 2019

Nagroda Nobla 2019 z medycyny lub fizjologii powędrowała do trzech osób, tj. Williama G. Kaelina Jr., sir Petera J. Ratcliffe’a oraz George’a L. Semenza.

Komitet Noblowski przyznał ją „za odkrycia, jak komórki wyczuwają i dostosowują się do dostępności tlenu”.

Zwierzęta potrzebują tlenu do przekształcania pożywienia w użyteczną energię. Podstawowe znaczenie tlenu było zrozumiałe od wieków, ale sposób, w jaki komórki dostosowują się do zmian poziomu tlenu, nie był znany.

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe oraz Gregg L. Semenza odkryli, w jaki sposób komórki mogą wyczuwać i dostosowywać się do zmieniającej się dostępności tlenu. Zidentyfikowali maszynerię molekularną, która reguluje aktywność genów w odpowiedzi na różne poziomy tlenu.

Najważniejsze odkrycia dokonane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla ujawniły mechanizm jednego z najważniejszych procesów adaptacyjnych w życiu. Ustanowili podstawę naszego zrozumienia, w jaki sposób poziomy tlenu wpływają na metabolizm komórkowy i funkcje fizjologiczne. Ich odkrycia utorowały również drogę obiecującym nowym strategiom walki z anemią, rakiem i wieloma innymi chorobami.

O Nagrodzie Nobla

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku. Alfred Nobel ufundował to prestiżowe wyróżnienie m.in. za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki.

Instytut Karolinska w Solnie pod Sztokholmem złożony z wybitnych profesorów wybiera laureatów w każdym roku.

Nagrody Nobla przyznawane są z dziedzin: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości, czyli Pokojowa Nagroda Nobla.

Laureaci otrzymają po 9 milionów koron (prawie milion euro).

W 2019 roku literacką Nagrodę Nobla dostaną dwie osoby. Rok temu wyróżnienie nie zostało przyznane w związku z przeciekami werdyktów i oskarżeniami o molestowanie seksualne męża jednej z członkiń jury.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button