Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO. Duda: Europa musi zatrzymać agresję

Wojna Rosja - Ukraina

Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO zorganizowany został w Warszawie z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

– Uczciwa Europa musi zatrzymać agresję. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i naszemu wsparciu Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby, jesteśmy w stanie tego dokonać. Wierzę, że przyczynimy się do powrotu normalności dla Ukrainy i dla Ukraińców, dla naszych sąsiadów – mówił prezydent, podsumowując na wspólnej konferencji piątkowe spotkanie w Warszawie.

W szczycie wzięli udział prezydenci: Bułgarii – Rumen Radew; Estonii – Alar Karis; Litwy – Gitanas Nausėda; Łotwy – Egils Levits; Słowacji – Zuzana Čaputová; Węgier – János Áder, a także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zdalnie połączyli się prezydenci Czech – Miloš Zeman i Rumunii – Klaus Iohannis.

W trakcie spotkania prezydenci Państw B9 oraz Przewodnicząca Komisji Europejskiej wspólnie uczestniczyli w sesji on–line Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO (fot. KPRP)

– Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów – mówił Andrzej Duda rozpoczynając szczyt Warszawie.

Podkreślił, że w wojnie na Ukrainie stawką jest cały system bezpieczeństwa euroatlantyckiego. I dodał, że zgadza się z apelem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział: „jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojna”.

Prezydent podkreślał, że musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia, ale także pomoc gospodarczą, finansową i humanitarną.

– Zachód musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby Rosja poniosła na Ukrainie kosztowną porażkę. Nastał też czas, by na wschodniej flance NATO doszło do zasadniczych zmian militarnych – akcentował.

Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry.

B9 została formalnie powołana z inicjatywy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa 4 listopada 2015 r.

Celem Bukaresztańskiej Dziewiątki jest budowanie jedności w ramach NATO poprzez uzgodnienie wspólnego stanowiska regionu, poparcie dla dalszej strategicznej adaptacji NATO i wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki.

Na poziomie głów państw dotychczas odbyły się cztery spotkania B9:

W konsultacjach B9 uczestniczyli m.in. prezydent USA Joe Biden oraz Sekretarz Generalny NATO. W związku z groźbą rosyjskiej agresji na Ukrainę odbyły się dodatkowe konsultacje przywódców B9 z prezydentem USA Joe Bidenem (9 grudnia 2021) oraz na poziomie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z doradcą prezydenta USA Jakiem Sullivanem (16 grudnia 2021 i 20 stycznia 2022).
(KPRP)