RÓŻNOŚCI

Nadleśnictwo Czerniejewo. Lasy Państwowe zniszczyły gniazda czapli siwej!

Lasy Państwowe

Przez wycinkę drzew na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo zniszczono gniazda czapli siwej.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zarządziła już kontrolę w tej sprawie.

Na tym terenie znajdowały się 42 gniazda czapli siwej. Teraz zostały tylko trzy gniazda! Kolonia składała się z 49 par.

Czapla siwa (fot. pixabay)

– Wycinkę dokonano niezgodnie z obowiązującymi wytycznymi – powiedziała Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzeczniczka RDLP w Poznaniu.

Zobacz zdjęcia przedstawiające martwe pisklęta i wycinkę lasu


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu poinformowała, że „w związku z istniejącym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dokonano pilnej wycinki obumarłych sosen w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dróg publicznych – gminnej drogi publicznej we wsi Graby oraz powiatowej drogi publicznej z Czerniejewa do Nekli”.

12 maja ostatecznie ustalono, że wycinki w miejscu gniazdowania czapli siwej na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo zostały zakończone.

Czapla siwa (fot. pixabay)

„Ochrona przyrody w wykonaniu Lasy Państwowe, a konkretnie Nadleśnictwo Czerniejewo z poznańskiej RDLP. Prace w kolonii czapli siwej w sezonie lęgowym. Cięcia wykonano tylko w czaplińcu (w otaczającym lesie brak cięć) co może sugerować, że było to działanie celowe. Doprowadziły do opuszczenia już zajętych gniazd i prawdopodobnie śmierć większości piskląt. Dzisiejsza kontrola wykazała tylko 3 zajęte gniazda, a reszta (kilkanaście które zostały) z oznakami, że były zajęte w tym roku ale zostały opuszczone. W zeszłym roku było 49 zajętych gniazd. Ta korporacja nie ma już chyba żadnych skrupułów. Ręce opadają…” – napisał na FB Przemek Wylegała ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button