KATOWICE

Na drodze czy w tramwaju „Zapuść żurawia” – Golec uOrkiestra [ZDJĘCIA]

Golec uOrkiestra

W czwartek 20 września 2018 r. na katowickim Rynku odbyła się inauguracja akcji społecznej „Zapuść żurawia” organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych na drodze.

„Zapuść żurawia – Rozejrzyj się będąc na drodze” to akcja skierowana do wszystkich poruszających się po drogach. Bez względu na to czy są pieszymi, siadają za kółko czy poruszają się publiczną. Pamiętajmy – każdy z nas jest pieszym! Dlatego też rozglądajmy się na drodze, telefonów, uwolnijmy uszy od słuchawek, ale również się przed wejściem na jezdnię, a wysiadając z tramwaju czy autobusu sprawdzajmy, czy nic nie nadjeżdża.

Celem akcji „Zapuść żurawia” jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Jej ambasadorem jest prof. Jan Miodek, którego definicja „Zapuść żurawia” stała się elementem działań. Do akcji przyłączyli się również bracia Łukasz i Paweł Golec.

– Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważną sprawą. Sami wiele podróżujemy zarówno po Polsce jak i świecie.

Widzimy bardzo różne wypadki. Dlatego też, apelujemy. Trzeba się pilnować! Zarówno muszą się pilnować piesi, jak i kierowcy, rowerzyści, motocykliści. Musimy mieć oczy dookoła głowy, zwłaszcza teraz, kiedy wszystkie placówki edukacyjne są już otwarte. Dlatego warto, akcje tę skierować do dzieci, które zaczynają swoją przygodę z drogą do szkoły. Pamiętajmy spoglądajmy w lewo, w prawo, w lewo i zapuszczajmy przysłowiowego żurawia, a następnie bezpiecznie przechodźmy przez drogę – mówi Paweł Golec członek zespołu Golec uOrkiestrą.

Do akcji przyłączyły się również Tramwaje Śląskie i KZK GOP, które apelują do swoich pasażerów o bezpieczeństwo na drodze i „zapuszczanie żurawia” wychodząc z tramwaju czy autobusu.

Chcemy bardzo, aby nasi pasażerowie wysiadając z tramwaju rozglądali się dookoła siebie, zapuszczając przysłowiowego żurawia na zewnątrz tramwaju. Parę dni temu mieliśmy wypadek, w którym dziewczynka, opuszczając tramwaj była pochłonięta swoim tabletem i nie zważając na zaistniałe okoliczności, wpadła pod nadjeżdżający samochód. W przypadku takich zdarzeń motorniczy nie ma szans na reakcje, wtedy kiedy pasażer już opuszcza tramwaj– mówi członek Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Henryk Kolender.

Specjalnie na inaugurację akcji ,,Zapuść żurawia” tramwajowa spółka wprowadziła do ruchu wagon, którego cała pojazdowa reklama z hasłem promuje to przedsięwzięcie . To jednak nie jedyne działania podjęte przez przewoźnika.

Każdy z wagonów tramwajowych kursujących po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będzie wyposażony w naklejki z logo i hasłem akcji. Naklejki te są umieszczone po wewnętrznej stronie drzwi, na wysokości oczu pasażerów szykujących się do wysiadania, po to, aby przestrzec ich przed skalą zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze, – dodaje Henryk Kolender.
(Mateusz Wieczorek)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button