POZOSTAŁE

Muzeum Narodowe w Krakowie – nowy rok, nowy dyrektor, nowe plany

Muzeum Narodowe w Krakowie

Przebudowa dawnego hotelu Cracovia, wystawa poświęcona architekturze i designowi w Kamienicy Szołayskich czy centrum edukacyjne w EUROPEUM – to tylko niektóre z planów na nadchodzącą kadencję Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

– Praca dla Muzeum Narodowego w Krakowie to wyróżnienie i zaszczyt. Muzea są skarbcami narodowej pamięci, które definiują naszą tożsamość, nie obawiając się mówić o rzeczach ważnych i fundamentalnych. Powinny to również być miejsca otwarte na współczesność, pokazujące, że dziedzictwo, którym dysponujemy, jest ciągle żywe. Chciałbym, żebyśmy w Muzeum Narodowym w Krakowie właśnie wokół jego historycznej kolekcji budowali przyszłość – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Prof. dr hab. Andrzej Szczerski pełni funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie od 3 stycznia 2020 roku. Mówiąc o planach na swoją pięcioletnią kadencję, zwraca uwagę na konieczność dialogu historii ze współczesnością. To właśnie z tą ideą będą się łączyć działania inwestycyjne i wystawiennicze.

Inwestycyjnych planów na kadencję jest wiele, ale kluczowym projektem stanie się przebudowa dawnego hotelu Cracovia. Budynek, zakupiony w 2016 roku, ma być znów w pełni użytkowany i stać się integralną częścią nie tylko MNK, ale także tkanki miejskiej Krakowa.
W Cracovii stworzona zostanie przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale także biurowa i magazynowa. Utrzymana zostanie możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni. Jednak zanim hotel odzyska dawny blask, konieczne są konsultacje konserwatorskie, przygotowanie ekspertyz technicznych, planu funkcjonalno-użytkowego, a także ogłoszenie konkursu architektonicznego. Na pewno szybko nie będzie. Samo przygotowanie koncepcji może zająć do 5 lat.

Istotne są też dalsze prace inwestycyjne w Muzeum Książąt Czartoryskich. Po udostępnieniu do zwiedzania pod koniec 2019 roku budynku Pałacu, w drugiej połowie 2020 roku zostanie otwarty Arsenał ze stałą galerią sztuki starożytnej. W dalszej perspektywie MNK czeka remont Klasztorka. Ważną kwestią jest także budowa Muzeum Wyspiańskiego i remont Gmachu Głównego. Wszystko będzie jednak uzależnione od pozyskania wystarczających na inwestycje funduszy.

Zapowiedziane zostały także najbliższe wystawy na ten rok. Hitem mają być fotografie papieskie Adama Bujaka, ciekawie zapowiada się wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” czy „Wystawa w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button