Rząd podjął decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia dla osób 55+.
Wciąż obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy wzrost zgonów.
Towarzyszy też wzrost liczby zajętych łóżek szpitalnych oraz respiratorów.
Przyspieszenie rejestracji na szczepienia dla kolejnych grup – szczepienia dla osób 55+
Sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo dynamiczna. Mutacja brytyjska wirusa wypiera inne rodzaje wirusa.
Obecnie trwają zapisy na szczepienia seniorów w wieku 67 i 68 lat. W poniedziałek 22 marca rozpoczyna się rejestracja osób z roczników 1955-1956. Natomiast już od wtorku, 23 marca ruszy rejestracja dla roczników 1957-1961. W czwartek 25 marca wznowione będą też zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.
Szczepienia i społeczna dyscyplina
Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Warto skorzystać z dostępnej ochrony, a szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka. Do tej pory w Polsce wykonano blisko 4,9 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,7 mln drugą dawką (dane z 20 marca).
Od 20 marca zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach
Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).