Mural w szpitalu na Banacha. Pierwsza szkoła imienia WOŚP na Mazowszu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Tu wszystko gra OK! Mural z takim właśnie hasłem podziwiać można w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To 9. mural i 85. miejsce imienia WOŚP.

Tu wszystko gra OK to hasło ostatniego, 32. Finału WOŚP, dedykowanego zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów z chorobami płuc na oddziałach dla dzieci i dorosłych. Społeczność skupiona wokół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego włączyła się w akcję, przekazując na aukcję m.in. możliwość zainstalowania obok zaplanowanego na oddziale muralu tabliczek z nazwiskiem zwycięzcy aukcji.

W trakcie tej uroczystości Jurek Owsiak i prof. Rafał Krenke (Kierownik Katery i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii) symbolicznie odsłonili mural i tabliczki z danymi darczyńców. W ramach orkiestrowych aukcji wylicytowano 20 takich tabliczek za łączną kwotę 10 622 zł.

Autorem projektu grafiki muralu jest Jurek Owsiak i zespół grafików Fundacji WOŚP.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM to jedna z najważniejszych placówek medycznych w stolicy. Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała szpitalowi 507 urządzeń o wartości ponad 30 milionów złotych. Ostatnimi zakupami dla jednostki jest sprzęt do walki z sepsą, zakupiony w ramach realizacji celu 31. Finału WOŚP — system automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC), zautomatyzowany system posiewów próbek mikrobiologicznych, system do szybkiej identyfikacji ognisk epidemicznych wywołanych przez szczepy wielolekooporne oraz 2 komory laminarne — urządzenia za ponad 2,7 miliona złotych.

W ramach zaplanowanego na koniec czerwca 71. Konkursu Ofert, w trakcie którego zarząd Fundacji pochylać się będzie nad zakupami sprzętu dla pulmonologii, dojdzie do zakupu kolejnych urządzeń dla jednostki, m.in. zestawu do wideobronchoskopii, systemów do drenażu płuc czy aparatu do tomografii stożkowej. W sumie Orkiestra planuje wtedy kupić 461 urządzeń dla 123 oddziałów dla dorosłych i 24 oddziałów dziecięcych.

Pierwsza szkoła imienia WOŚP na Mazowszu

Szkoła Podstawowa nr 404 w Warszawie od dziś oficjalnie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To trzecia w Polsce i pierwsza na Mazowszu placówka oświatowa mająca za patrona Fundację WOŚP.

Funkcjonująca na Wawrze Szkoła Podstawowa nr 404 to placówka ze stosunkowo krótką historią – swoje podwoje otworzyła we wrześniu 2021 roku. Obecnie uczęszcza do niej blisko 1000 uczniów, angażujących się m.in. w działania Fundacji WOŚP – styczniowy Finał i naukę pierwszej pomocy.

Szkoła Podstawowa WOŚP nr 404 w Warszawie (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

W kwietniu ubiegłego roku społeczność szkolna podjęła decyzję o wyborze WOŚP na patrona placówki. W lutym tego roku Rada Miasta Stołecznego Warszawa podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie, a dziś (14 czerwca) nastąpiła uroczystość nadania szkole imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Jesteśmy drugą w Polsce szkołą z tak niezwykłym patronem – symbolem wspólnoty, empatii, ofiarności i przede wszystkim sprawczości. Oto wartości ważne dla naszej szkolnej społeczności, która głosami uczennic i uczniów, rodziców i pracowników szkoły wybrała właśnie Orkiestrę. Idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest drogowskazem dla dzieci i młodzieży. Niezwykle istotna dla nas jest współpraca i zaangażowanie w każdym działaniu, w działaniu, by czynić dobro” – Monika Prochot, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 404 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie.

W uroczystości upamiętniającej wyjątkowy dzień w historii placówki uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice, ale także zaproszeni goście, w tym Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

„Pamiętajcie o tym, że szkoła buduje. A szkoła mądra zwłaszcza. Tutaj się zwracam do wszystkich władz naszych związanych z polską oświatą – odbudujemy szkołę, głównie w atmosferze takiej, żeby szkoła była lubiana przez rodziców, przez nauczycieli, żeby rodzice szanowali nauczycieli, nauczyciele szanowali rodziców i nawzajem, żebyście Wy, uczniowie, czuli, że z tą szkołą jesteście związani, że idziecie tam dla przyjemności […] Chciałbym teraz do uczniów powiedzieć jedną rzecz: Hej, Kochani! Kochajcie szkołę. Jesteście w takim momencie, że może to jeszcze nie siedzi w Was tak bardzo mocno, ale kiedy będziecie mieli tyle lat, co ja, zrozumiecie, że najpiękniejsze wspomnienia są ze szkoły. Absolutnie. Nie przegapcie niczego. Nie przegapcie, że macie piękną szkołę, nauczycieli którzy Was szanują, którzy Was kochają, bo to imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy świadczy o tym” – Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

„Szanowni Państwo, wybór Patrona to dla szkoły sprawa wielkiej wagi, to swoista deklaracja szacunku i uznania dla wartości, które symbolizuje. To także wyznaczenie drogi rozwoju i wskazówka przy dokonywaniu życiowych wyborów. W tych niespokojnych czasach wspieranie się autorytetami nabiera szczególnego znaczenia, dlatego z całego serca pragnę pogratulować tej cennej inicjatywy i oddania decyzji o wyborze patrona w ręce społeczności szkolnej. Niezwykle cieszy, że wasz wybór padł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Stanowi ona swego rodzaju wizytówkę naszego kraju. Nigdy nie zawiodła pokładanego w niej zaufania. Wartości wcielane od ponad trzydziestu lat w życie przez jej twórców, współpracowników i ochotników, mają charakter uniwersalny i wspólnotowy. W sposób bezprecedensowy mobilizują Polaków w kraju i na świecie do działania na rzecz wspólnego dobra. Orkiestra konsekwentnie uczy zaangażowania i współpracy. Pokazuje w praktyce, że zwykli ludzie łącząc siły mogą dokonywać naprawdę wielkich rzeczy. W tym wyjątkowym dniu życzę wam dumy z nowego Patrona, niech przykład Orkiestry mobilizuje was do podejmowania ambitnych i odważnych wyzwań. Jestem przekonana, że tak jak wasz Patron, dokonacie rzeczy wielkich” – Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w liście odczytanym w trakcie uroczystości.

Szkoła Podstawowa nr 404 stała się pierwszą na Mazowszu i trzecią w Polsce (po Szkole Podstawowej Specjalnej nr 41 w Zabrzu i Miejskim Przedszkolu nr 3 w Żarach) placówką oświatową noszącą imię WOŚP. To jedno z 84 miejsc na mapie Polski (i nie tylko), których nazwa nawiązuje do działań Fundacji i osób wspierających jej misję.

Exit mobile version