POLSKA

Mundial 2018. 40 tysięcy kibiców zostało odprawionych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej

Prawie 40 tysięcy kibiców odprawili funkcjonariusze Straży Granicznej podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, które zakończyły się w Rosji.

Najwięcej podróżnych z kartami kibica FAN ID, bo aż 18 tysięcy, przekroczyło przejście graniczne w Grzechotkach.

Pierwsi kibice legitymujący się kartą FAN ID przekroczyli granicę z Obwodem Kaliningradzkim już 4 czerwca. Ostatni powinni opuścić terytorium FR najpóźniej do 25 lipca.

Wśród kibiców dominowali obywatele Polski, którzy stanowili ponad 1/3 wszystkich podróżujących w ramach ruchu FAN ID. Na drugim miejscu byli Chorwaci (14%), a na trzecim obywatele Wielkiej Brytanii (7%). Nie zabrakło kibiców z tak odległych krajów jak Kolumbia – 296 osób czy Peru – 282 osoby.

Największe natężenie ruchu podróżnych legitymujących się kartą FAN ID było na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Grzechotkach. To tu granicę przekroczyła niemal połowa wszystkich kibiców (46,3% ). Jako drugie pod względem liczby odprawionych kibiców było przejście graniczne w Gronowie – aż 18,7% łącznego ruchu podróżnych z FAN ID oraz Warszawa–Okęcie – nieco ponad 17%.

W Kaliningradzie rozegrano 4 mecze i najwięcej podróżnych z kartami FAN ID odprawiono w właśnie na przejściach z Obwodem Kaliningradzkim w weekendy meczowe. Przed i po meczu Chorwacji z Nigerią, tj. 16 i 17 czerwca, odprawiono łącznie 8,7 tys. kibiców, a na mecz i po meczu Anglii z Belgią, aż 6.9 tys.

Kibice podróżowali nie tylko samochodami osobowymi, autobusami (zorganizowane wycieczki), czy samolotem. Byli również kibice na motocyklach i rowerach. Kibic ze Szwajcarii na mecz reprezentacji swojego kraju z Serbii wybrał się traktorem.

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 polskich strażników granicznych wspierało 19 funkcjonariuszy delegowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) m.in. z Hiszpanii Łotwy, Niemiec, Bułgarii i Grecji. Pełnili oni służbę na drogowych przejściach granicznych w Grzechotkach, Gronowie i Bezledach. Wśród delegowanych byli specjaliści z zakresu kontroli dokumentów, skradzionych pojazdów i przestępczości transgranicznej.

Kibic jadący na mecz, posiadający ważny paszportem i kartę FAN-ID, mógł pomiędzy 4 czerwca a 15 lipca wjechać do Rosji bez konieczności posiadania wizy. Powinien jednak opuścić Federację Rosyjską do 25 lipca.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button