ŚWIAT

Morawiecki w Kijowie. Spotkanie z Zełenskim, przekazanie czołgów Leopard 2A4. Podsumowanie wizyty

Wojna na Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę odwiedził Kijów.

Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Szef polskiego rządu przekazał pierwsze czołgi Leopard Ukrainie. Regularne wyposażanie polskiej armii w nowoczesny sprzęt, pozwala na militarne wspieranie naszego sąsiada. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie to jednoznaczny sygnał dalszych działań w obronie Ukrainy.

Podsumowanie tej wizyty.

– Kijów jest dziś stolicą wolności. Jest najbardziej na wschód wysuniętą twierdzą całej Europy, całej wolnej Europy. Żaden naród nie musi wykazywać swojej przynależności do cywilizacji europejskiej, ale dziś, po 365 dniach, każdy widzi, że Ukraina i Kijów są sercem cywilizacji europejskiej i wartości europejskich – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Bohaterscy obrońcy Ukrainy i Europy

Szefowie polskiego i ukraińskiego rządu złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Premier Morawiecki z prezydentem Zełenskim odwiedzili w szpitalu żołnierzy, którzy byli na froncie i walczyli za wolność nie tylko Ukrainy, ale także całej Europy. Szef polskiego rządu spotkał się także z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie i podziękował im za pracę przez ostatni rok.

– Jestem tutaj po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, ukraińskiemu narodowi, którzy bronią swojej ojczyzny, ale w ten sposób bronią także Europy i bronią Polski – podkreślił premier Morawiecki.

Polska i Europa stoją za Ukrainą murem

Już 15 marca 2022 r. premier Morawiecki i wicepremier Kaczyński wraz z premierami Czech i Słowenii udali się do Kijowa. Chcieli zagwarantować, że Ukraina nie zostanie sama. Od pierwszych chwil ataku Rosji na Ukrainę Polska aktywnie działa na rzecz wsparcia naszego sąsiada. Wsparcia udzielaliśmy także przed wojną.

– Polska i Europa stoją za wami murem. Cały Zachód, cały wolny świat stoją za wami murem. Będziemy wspierać Ukrainę, aż do pozytywnego zakończenia tej wojny, aż do zwycięstwa nad Rosją – podkreślił szef polskiego rządu.

Polska znaczy solidarność

Polska jest liderem wsparcia dla Ukrainy. Premier Morawiecki przekazał pierwsze czołgi Leopard naszemu wschodniemu sąsiadowi. Wspólnie z premierem Ukrainy spotkał się z żołnierzami, którzy odebrali nowe uzbrojenie. Naszym celem jest bezpieczeństwo Ukrainy, które przekłada się na bezpieczeństwo całej Europy. Równolegle realizujemy kolejne dostawy i zamówienia nowoczesnego sprzętu dla polskiej armii.

Wsparcie Ukrainy ma wymiar także dyplomatyczny i humanitarny. Szef polskiego rządu aktywnie działa na arenie międzynarodowej w celu zabezpieczenia dalszych dostaw broni na Ukrainę. Wspólna koalicja na rzecz dostaw nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym czołgów, to temat, który szef polskiego rządu poruszał podczas ostatnich spotkań m.in. z premier Danii i Finlandii czy kanclerzem Niemiec.

Tylko odpowiednio zaopatrzona ukraińska armia może stawiać czoła rosyjskiemu najeźdźcy, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo swojemu krajowi i tej części Europy.

Kijów. Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Polska otworzyła swoje serca

Szef polskiego rządu zwrócił się bezpośrednio do Ukraińców i Ukrainek, podkreślając, że nie są sami. Polska otworzyła swoje serca przed naszymi sąsiadami. Wiele osób, które uciekały przed wojną, znalazło schronienie właśnie w naszym kraju.

– Przywożę również pozdrowienia od wszystkich ukraińskich kobiet i dzieci, które mają bezpieczne schronienie w Polsce. Mogę was zapewnić, drodzy żołnierze ukraińscy, że oni są tam bezpieczni. Jak tylko będzie bezpieczeństwo w waszym kraju, będą mogli wrócić. Zrobimy wszystko, żeby się rodziny mogły połączyć, a dziś czują się, jak u siebie w domu – zadeklarował premier Morawiecki.

Przyjdzie dzień wolności

Szef polskiego rządu podkreślił, że rok temu wszyscy obudziliśmy się w koszmarze, który Rosja zgotowała Ukrainie. Zaznaczył, że wierzy, że przyjdzie dzień, w którym otworzymy oczy i Ukraina będzie znowu wolna, suwerenna, integralna terytorialnie i bezpieczna. Wierzymy, że nasz sąsiad spełni swoje europejskie aspiracje – Polska popiera członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

– Przyjdzie też taki dzień, że Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej i – wierzę w to głęboko – że także częścią NATO. Przyjdzie też taki dzień, w którym zamiast się bić, będziemy odbudowywać Europę na nowo – w szczególności Ukrainę – powiedział premier Polski – Po roku wojny mogę powiedzieć jedno: jesteśmy o 365 dni bliżej do ostatecznego zwycięstwa.

– Dziś możemy ogłosić, że Ukraina otrzymała od Polski pierwsze czołgi Leopard – powiedział prezydent po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim w Kijowie

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Mateusz Morawiecki, wielki przyjaciel ich państwa i narodu, przybył do Kijowa w szczególny dla Ukrainy dzień – rocznicę ich niezłomności.

„Wasza obecność dzisiaj na Ukrainie, w stolicy, jest potężnym symbolem jedności Ukrainy i Polski, naszej wspólnej niezłomności i skutecznej solidarności. Coś, co wyróżnia każdego, kto z powodzeniem walczy o wartości, w szczególności o wolność” – powiedział szef państwa podczas spotkania po wynikach negocjacji z szefem polskiego rządu w Kijowie.

Prezydent podkreślił, że Polska była z Ukrainą jeszcze przed rozpoczęciem pełnej inwazji rosyjskiej, jest z nami w każdej minucie wojny i będzie z ich państwem aż do wspólnego zwycięstwa.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Polska jest jednym z czołowych sojuszników Ukrainy pod względem wielkości udzielanego wsparcia i jest potężnym liderem koalicji pancernej.

„To jest broń, wsparcie gospodarcze, polityczne i humanitarne dla naszego narodu. Wszystko to naprawdę wzmacnia obronę Ukrainy i Ukraińców. Polska stała się jednym z założycieli koalicji pancernej dla Ukrainy. Dziś możemy poinformować, że pierwsze czołgi z Polski są już na Ukrainie i wzmacniają naszą obronę” – powiedział szef państwa.

„Dziękuję Mateuszu, że to Ty zainicjowałeś powstanie tej czołgowej koalicji. To bardzo ważne przywództwo” – dodał.

Wołodymyr Zełenski podziękował polskiemu rządowi za przywództwo, a także wszystkim partnerom, którzy dołączyli lub dołączają do koalicji pancernej.

„Wierzę, że dzięki takiej wytrwałości – naszej i naszych polskich braci, wszystkich naszych sojuszników – uda nam się przełamać kolejne tabu obronne – dotyczące koalicji lotniczej. To bardzo trudny temat, ale wszyscy musimy nad tym pracować. To wzmocni armię ukraińską i, co najważniejsze, wzmocni bezpieczeństwo naszej przestrzeni” – podkreślił prezydent.

Podczas spotkania w Kijowie strony omówiły także cały wachlarz spraw obronnych oraz wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji.

Osobno rozmówcy zwracali uwagę na współpracę w kwestii leczenia i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że on i Mateusz Morawiecki odwiedzili ukraińskich żołnierzy, którzy leczą się w szpitalu z powodu obrażeń.

„Jest propozycja od premiera w sprawie 2500 naszych wojskowych, którzy będą mogli otrzymać pomoc leczniczą i rehabilitacyjną w Polsce. Dziękuję bardzo. Jestem przekonany, że pozostanie to dobrą pamięcią w historii narodów” – zaznaczył prezydent.


Ponadto, zdaniem głowy państwa, podczas spotkania omówiono europejską i euroatlantycką perspektywę dla Ukrainy, którą Polska jednoznacznie popiera.

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na wkład Polski jako współautora w poparcie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ „Zasady Karty Narodów Zjednoczonych stanowiące podstawę wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”.

„Za rezolucją głosowało 141 krajów świata. Tylko siedem podmiotów jest przeciwnych rezolucji pokojowej, razem z państwem terrorystycznym. To wielkie zwycięstwo dyplomatyczne. To wyraźnie pokazuje margines, na jakim znalazła się Rosja z powodu tej agresji i wojny oraz nasze globalne wysiłki na rzecz ochrony międzynarodowego porządku prawnego” – powiedział prezydent.

Ponadto Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki omówili kwestie odbudowy Ukrainy, współpracy w sektorze energetycznym oraz rozwoju projektów kolejowych między obydwoma krajami.

„W czasie wojny na granicy ukraińsko-polskiej powstały potężne łańcuchy dostaw. To ważna arteria dla naszych ludzi, naszej gospodarki, naszego państwa. A dziś rozmawialiśmy z panem premierem, co jeszcze można zrobić, żeby uprościć procesy na granicy” – powiedział prezydent.

„Jestem przekonany, że granica między Ukrainą a Polską stanie się jedną z kluczowych linii solidarności w Europie i na świecie. I zrobimy wszystko, aby tak było nadal, aby nasze narody jeszcze bardziej się zjednoczyły i stały się jeszcze silniejsze” – dodał Wołodymyr Zełenski.

Ze swojej strony premier RP zaznaczył, że 24 lutego 2022 r. Rosja pokazała swoje prawdziwe barbarzyńskie oblicze.

„Według planów Putina powinien to być początek końca Ukrainy, ale dziś Ukraina jest jeszcze silniejsza. Ukraina odrodziła się tego dnia” – powiedział.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że przybył do naszego kraju, aby oddać hołd wszystkim ukraińskim bohaterom, narodowi ukraińskiemu, który broni swojej ojczyzny, a także Polski i całej Europy.

„Kijów jest dziś stolicą wolności, twierdzą całej wolnej Europy” – powiedział premier RP.

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że siła stosunków ukraińsko-polskich przeraża Rosję, dlatego wroga propaganda stara się wszelkimi możliwymi sposobami zaszkodzić stosunkom między dwoma narodami. Dlatego podkreślił, że wobec rosyjskich propagandzistów należy zastosować sankcje.

Premier RP powiedział, że Ukraina musi zdecydowanie wygrać tę wojnę. Zauważył, że jego kraj aktywnie pracuje nad utworzeniem koalicji czołgów i jako pierwszy przekazał Ukrainie czołgi Leopard.

Kijów. Denys Shmyhal i Mateusz Morawiecki. Czołgi Leopard 2 (fot. KPRM)

„Dziś chcę symbolicznie przekazać Panu Wołodymyrowi pierwsze cztery Leopardy 2A4, a wkrótce przekażemy kolejne” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ponadto szef polskiego rządu powiedział, że jego kraj jest gotowy do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

„I chcę podkreślić, że to zawsze powinno być uzgadniane w szerszej koalicji. Polska jest gotowa do prowadzenia takich szkoleń. Bardzo ważne jest, aby ukraińskie niebo było ostatecznie bezpieczne” – dodał Mateusz Morawiecki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button