26 kwietnia szef polskiego rządu odbył w Berlinie spotkanie robocze z kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec Olafem Scholzem.
Tematem rozmów była rosyjska agresja na terenie Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Najważniejsze dla całej Europy jest nakładanie dalej idących sankcji, w celu zduszenia machiny wojennej Putina.
Pomoc dla Ukrainy – sankcje oraz przekazywanie uzbrojenia
Szef polskiego rządu oraz niemiecki kanclerz omówili kwestie związane z rosyjską agresją skierowaną w Ukrainę oraz odpowiedź na nią państw europejskich. Konieczne jest nakładanie kolejnych sankcji na Rosję oraz pomoc w zakresie uzbrojenia broniących się Ukraińców. Polska liczy na większą stanowczość Zachodu.
– Czy Ukraina wygra? Czy przetrwa? Zależy to od odważnych decyzji przede wszystkim na dwóch polach. Po pierwsze na polu dostawy broni, bo żeby się bronić, to trzeba mieć się czym bronić. Amunicja, artyleria przede wszystkim przeciwpancerne, przeciwlotnicze, przeciwrakietowe środki. To jest to, co Polska dostarcza nie tylko ze swoich własnych zasobów – powiedział szef polskiego rządu.
„Dzisiaj, prawdopodobnie w tych dniach, rozpoczyna się największa bitwa pancerna od czasów II wojny światowej. Tam na linii Donbasu, od Charkowa do Zaporoża i Chersonia rozciąga się linia frontu walki o suwerenną Ukrainę.
Przekazaliśmy bardzo dużą pomoc w postaci nawet naszych czołgów, ale potrzebujemy czołgów, które by weszły na stan posiadania naszej armii w to miejsce, z którego my przekazaliśmy je dla Ukrainy. To są konkretne tego typu rozmowy.
Mamy do czynienia z brutalnym reżimem, który wydestylował wszystko, co najgorsze z nowożytnej historii. Trzeba niestety powiedzieć, że to, co robi Putin ma niestety wsparcie po stronie ogłupionego i karmionego propagandą społeczeństwa rosyjskiego” – dodał premier.
Kwestie bezpieczeństwa energetycznego
Dodatkowym tematem rozmów przywódców Polski i Niemiec była również kwestia bezpieczeństwa energetycznego w kontekście dynamicznego wzrostu cen energii w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj bardzo jednoznacznie stawia sprawę sankcji. Polska jest bezpieczna z punktu widzenia dostarczania energii i dbałości o nasz przemysł.
– Także tu w Berlinie słyszę potwierdzenie, że Polska ma najbardziej ambitny i radykalny plan odcięcia się od rosyjskich węglowodorów – od gazu oraz ropy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Polska postuluje o nakładanie twardych sankcji na Rosję
Od 24 lutego nasz kraj konsekwentnie walczy o twarde sankcje nakładane na Federację Rosyjską za agresję na terenie Ukrainy. Polska opowiada się za daleko idącymi ograniczeniami, takimi jak rezygnacja z importu rosyjskich surowców przez Unię Europejską. Premier Mateusz Morawiecki regularnie spotyka się z politykami z całego świata i przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z agresją Rosji w Ukrainie.
– Wiemy doskonale, że odcięcie tlenu rosyjskiej machiny wojennej jest warunkiem sine qua non – warunkiem podstawowym zakończenia tej wojny. Dlatego namawiamy naszych partnerów, do jak najbardziej radykalnych kroków, w tym zakresie – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
#StopRussiaNow – nowa międzynarodowa kampania informacyjna
Naród ukraiński zmaga się z brutalną agresją wywołany przez Federację Rosyjską. Walka naszego wschodniego sąsiada nie może być zapomniana. W celu informowania zachodniego społeczeństwa polski rząd rozpoczął specjalną akcję billboardową oraz kampanię informacyjną w mediach społecznościowych. Zachodnia Europa musi być świadoma okrucieństwa tej wojny. Dedykowane billboardy pojawią się w wielu europejskich miastach, m.in. w Berlinie, Paryżu czy Rzymie. Kampania informacyjne ma również na celu zatrzymanie działań Rosji poprzez wprowadzenie szybkich i mocnych sankcji.
– Te działania antypropagandowe, działania przeciwko fake newsom, które są również szeroko rozprzestrzenione w Polsce i w innych krajach Europy Zachodniej, są ważnym zadaniem, które mamy do wykonania – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.