POLSKA

Morawiecki spotkał się z liderką opozycji białoruskiej Swiatłaną Cichanouską

Warszawa

Szef polskiego rządu spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Głównymi tematami rozmów były – sytuacja na Białorusi, wsparcie białoruskich władz udzielane Rosji w konflikcie z Ukrainą, działalność białoruskiej opozycji demokratycznej oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Opór białoruskiej opozycji wobec rosyjskiej agresji w Ukrainie

Białoruska opozycja prezentuje zdecydowaną i antywojenną postawę wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Część Białorusinów aktywnie włączyła się w walkę po stronie Ukrainy – utrudniając przemieszczanie się wojskom rosyjskim na terenie Białorusi.

W maju otwarto Przedstawicielstwo Biura Swiatłany Cichanouskiej w Kijowie. Ma ono służyć m.in. rozwiązaniu problemów diaspory białoruskiej na terenie Ukrainy oraz budowie zaufania białorusko-ukraińskiego.

Agresywna retoryka reżimu Białorusi wobec Polski

„Jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Białorusi – postępującą militaryzacją oraz zagrożeniem włączenia się białoruskiej armii w wojnę. Reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi agresywną retorykę przeciwko Polsce oraz kontynuuje represje wobec swoich obywateli.

Wspieramy białoruskie społeczeństwo obywatelskie. Aktywnie angażujemy się w koordynację międzynarodowej pomocy humanitarnej i rozwojowej na rzecz Białorusinów. Ewentualny dialog z władzami w Mińsku jest uzależniony od uwolnienia więźniów politycznych oraz przeprowadzenia reform politycznych z udziałem demokratycznej opozycji.”

Wcześniejsze spotkanie z białoruską liderką opozycji

We wrześniu 2020 r. – przy okazji przekazania kluczy do nowej siedziby Białoruskiego Domu w Warszawie – szef polskiego rządu spotkał się z Swiatłaną Cichanouską oraz z diasporą białoruską. Głównym tematem tamtejszych rozmów premiera z liderką białoruskiej opozycji była również sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Podczas rozmów premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera naród białoruski, szanując jednocześnie niezależność Białorusi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button