RÓŻNOŚCI

Morawiecki: Baltic Pipe to niezależność gazowa od Rosji

Baltic Pipe

Rząd finalizuje działania związane z zapewnieniem Polsce niezależności gazowej.

Jeszcze w tym roku do użytku oddany zostanie gazociąg Baltic Pipe, który umożliwi – po raz pierwszy w historii – przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Rozbudowuje się także istniejący system przesyłowy gazu w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dzisiaj tłocznię błękitnego paliwa w Goleniowie, która jest częścią gazociągu.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na terenie rozbudowy Tłoczni Gazu Goleniów (fot. KPRM)

Szef rządu podkreślił, że Baltic Pipe jest strategiczną inwestycją, która idzie w poprzek rosyjskim interesom. „Jesteśmy świadkami wielkiego dzieła, konsekwentnej realizacji gazociągu, który da nam niezależność” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Wbrew kpinom, szyderstwom i ironii realizowaliśmy nasz plan uniezależnienia od Rosji, który dziś doprowadzamy do końca” – dodał.

Baltic Pipe – mapa (fot. org.)

Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Jednocześnie Baltic Pipe pozwoli na tzw. przesył dwukierunkowy, tj. będzie nim można dostarczać gaz z Polski do Danii.

Baltic Pipe (fot. org.)

Uruchomienie transportu gazu do Polski planowane jest na 1 października 2022 r. Początkowa przepustowość Baltic Pipe będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym. Natomiast pełna przepustowość – w ilości 10 mld m3 rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Inwestycja biegnie od Morza Północnego, gdzie połączy się z gazociągiem Europipe II, zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez wybudowanie infrastruktury na terytorium Danii oraz na dnie Morza Bałtyckiego gazociąg połączy się z polskim systemem przesyłowym.

Baltic Pipe. Perspektywy (fot. org.)

Rozbudowa tłoczni gazu Goleniów

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącej tłoczni gazu w Goleniowie, w tym na rozbudowie węzła przesyłowego, jak również na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

Rozbudowana tłocznia w Goleniowie odpowiedzialna będzie za przesyłanie do klientów zwiększonych ilości gazu z Baltic Pipe oraz Terminalu LNG w Świnoujściu. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.

Baltic Pipe. Mikrotunel (fot. org.)

W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe

1 marca 2022 roku Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy. Dzięki temu Energinet, duński partner GAZ-SYSTEM w projekcie, może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.

Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie. Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu.

Baltic Pipe – mapa (fot. gaz-system)

Zgodnie z deklaracjami Energinet utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 r. popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button