ŚWIAT

Mongolia. Chichot historii. Andrzej Duda doktorem honoris causa?!

Ułan Bator

Prezydent Andrzej Duda otrzymał na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim tytuł doktora honoris causa w dziedzinie prawa.

Żenujące jest to, że ktoś taki otrzymuje ten tytuł! Duda jest mizernym prawnikiem jak to widać codziennie kiedy łamie polską Konstytucję. Po drugie prezydent RP nie może być partyjny! To chichot historii (ironia losu)!

Prezydent przypomniał, że w 2008 roku w tej sali doktorat honoris causa odbierał prezydent Lech Kaczyński. – Prezydent Rzeczypospolitej, z którym miałem zaszczyt pracować dla mojego kraju, dla Polski – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że podczas tamtej wizyty Lech Kaczyński wielokrotnie mówił o bliskości naszych państw. – Tak samo ja pragnę potwierdzić jego słowa z całą mocą. Polska i Mongolia są sobie bliskie i mam nadzieję, że te relacje będą się jeszcze zacieśniać – akcentował.

Prezydent wskazywał też, że nasze państwa łączą wielowiekowe więzi przyjaźni, które były budowane przez lata na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, naukowej, ale przede wszystkim międzyludzkiej.

Mongolia. O bezpieczeństwie i współpracy dwustronnej

Bezpieczeństwo na świecie oraz współpraca gospodarcza między Polską a Mongolią to tematy rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Ukhnaagiina Khürelsükha w Ułan Bator.

– Zawarte właśnie umowy międzynarodowe dotyczą kwestii rozwojowych na najbliższe lata, współdziałania w dziedzinach, które dzisiaj nas najbardziej interesują: wspólnych działań geologicznych, a w przyszłości – mamy nadzieję – także wspólnych działań górniczych – zaznaczył Andrzej Duda.

Podpisane w obecności Prezydentów Polski i Mongolii umowy dotyczą współpracy w obszarach geologii, weterynarii, archiwistyki, ponadto podpisano międzyrządową umowę o międzynarodowych przewozach drogowych oraz o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim a Mongolską Akademią Nauk.

Rozmowy Prezydentów Polski i Mongolii dotyczyły też „trudnej sytuacji międzynarodowej”, którą skomplikowała pandemia, następnie rosyjska agresja na Ukrainę. – Rozmawialiśmy o politycznych relacjach, w jakich znajdują się oba nasze kraje – dodał Andrzej Duda.

Polski prezydent podziękował za pomoc humanitarną, jaką Mongolia wspiera walczącą Ukrainę.

Przywódcy wzięli też udział w forum biznesowym z udziałem polskich i mongolskich przedsiębiorców. – Ta wizyta obfituje w elementy zacieśniania współpracy politycznej z silnie akcentowanym komponentem gospodarczym – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się też z premierem Oyun–Erdenem Luvsannamsrainem oraz z przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego Mongolii Gombojavynem Zandanshatarem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button