Monachium. Zełenski spotkał się z wiceprezydentem USA Vance’em

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

W Monachium prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki J.D. Vance’em.

W skład delegacji wchodzili również: Sekretarz stanu Marco Rubio i specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.

J.D. Vance (fot. President of Ukraine)

Zespoły Ukrainy i Stanów Zjednoczonych uzgodniły, że będą kontynuować prace nad przygotowaniem dokumentu o partnerstwie gospodarczym między krajami.

Strony omówiły szereg kluczowych kwestii. Ukraina oczekuje na wizytę Keitha Kellogga, podczas której odbędą się spotkania oraz zostanie przeprowadzona głębsza analiza i zrozumienie sytuacji.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina jest gotowa jak najszybciej zmierzać w kierunku prawdziwego, gwarantowanego pokoju. Ukraina docenia, że ​​determinacja prezydenta Donalda Trumpa może pomóc powstrzymać wojnę oraz zapewnić Ukrainie sprawiedliwość i gwarancje bezpieczeństwa.

Głowa państwa podziękowała wiceprezydentowi i całemu zespołowi za produktywne spotkanie.

– „Nasze pierwsze spotkanie”. Nie ostatnie, jestem pewien. A czego naprawdę potrzebujemy, to więcej rozmawiać, więcej pracować i przygotować plan powstrzymania Putina i zakończenia wojny. Naprawdę chcemy pokoju, ale potrzebujemy też prawdziwych gwarancji bezpieczeństwa. „Będziemy kontynuować nasze spotkania i naszą pracę” – zakończył prezydent.

Koordynacja z NATO i wsparcie obronne: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Markiem Rutte

Na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte.

Przywódcy rozmawiali o współpracy z państwami członkowskimi NATO w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie zakończenia wojny i wywarcia presji na Rosję, aby podjęła kroki w kierunku sprawiedliwego i trwałego pokoju. Jeżeli agresor nie zostanie teraz powstrzymany, może w przyszłości stać się zagrożeniem dla każdego państwa NATO.

Wołodymyr Zełenski i Mark Rutte (fot. President of Ukraine)

Prezydent zauważył oddzielnie, że jednym z warunków zakończenia wojny powinny być wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa.

Wołodymyr Zełenski podziękował również za niezachwiane wsparcie Ukrainy i podkreślił znaczenie spotkań organizowanych w Brukseli w formacie Ramstein oraz Rady Ukraina-NATO.

Ponadto podczas spotkania omówiono potrzeby obronne żołnierzy ukraińskich, w szczególności artylerii.

Koordynacja z partnerami w Europie i przygotowanie 16. pakietu sankcji UE. Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącymi Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej

W Monachium Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i podziękował im za wsparcie dla Ukrainy.

Głowa państwa zrelacjonowała rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem i przywódcami państw europejskich. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że nadszedł czas, w którym niezwykle ważne jest skoordynowanie wspólnych wysiłków na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju.

Prezydent podkreślił, że przyszłość europejskiego bezpieczeństwa rozstrzyga się obecnie na Ukrainie. Dlatego konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska ze wszystkimi sojusznikami w Europie.

Szczególną uwagę poświęcono zaostrzeniu presji sankcyjnej wobec Federacji Rosyjskiej i przygotowaniu 16. pakietu sankcji. Ukraina spodziewa się, że w ten sposób znacznie ograniczy możliwość Rosji dalszego finansowania wojny.

Wołodymyr Zełenski, Ursula von der Leyen i Antonio Costa (fot. President of Ukraine)

Ponadto podczas spotkania omówiono postępy w negocjacjach dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jego kraj spodziewa się otwarcia trzech klastrów w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE.

Prezydent rozmawiał z senatorami USA o kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy

Na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z dwupartyjną delegacją Senatu USA. W spotkaniu wzięli udział senatorowie Partii Republikańskiej: Lindsey Graham, John Cornyn, Dan Sullivan, Joni Ernst, Roger Wicker, Tom Tillis, Eric Schmidt oraz senatorowie Partii Demokratycznej: Sheldon Whitehouse, Richard Blumenthal, Adam Schiff, Andy Kim, Mark Warner, Michael Bennett, Chris Coons, Brian Schatz, Chris Van Hollen i Elissa Slotkin.

Głowa państwa podziękowała za dwupartyjne wsparcie Ukrainy od samego początku pełnoskalowej inwazji i za wkład w ochronę tysięcy istnień ludzkich.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Rosja nie chce zakończenia wojny i nadal zwiększa napięcie na świecie. Dlatego wsparcie militarne ze strony Stanów Zjednoczonych jest dla Ukrainy niezwykle ważne. Tylko w ten sposób można osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój.

Prezydent podkreślił oddzielnie, że jego państwo jest gotowe rozpocząć negocjacje w celu zakończenia wojny, ale tylko przy wspólnym stanowisku Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Europy. Taka jedność jest ważna.

Ponadto na spotkaniu omówiono działania niezbędne do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju. Chodziło o inicjatywy ustawodawcze wspierające to państwo, zaostrzenie sankcji, wykorzystanie wszystkich zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy i zapewnienie wiarygodnych praktycznych gwarancji bezpieczeństwa.

Szczególną uwagę poświęca się partnerstwu między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, w szczególności realizacji wspólnych projektów, współpracy gospodarczej i wspólnemu zagospodarowaniu zasobów minerałów krytycznych i pierwiastków ziem rzadkich. Rozmawiano również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa globalnego jakie niesie ze sobą wojna Rosji z Ukrainą oraz o możliwych wspólnych działaniach zaradczych.

Exit mobile version