POLITYKAŚWIAT

Monachium. Andrzej Duda spotkał się z prezydentem elektem Czech i premierem Norwegii

Bawaria

W sobotę w Monachium prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem.

Przywódcy rozmawiali o bezpieczeństwie, w tym o sposobach skutecznego zwiększania zdolności odstraszania Sojuszu.

Rozmowa dotyczyła również poglądu nowego prezydenta Czech na Inicjatywę Trójmorza oraz inne formaty regionalne.

W Monachium z premierem Norwegii

Duda rozmawiał w sobotę na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem.

Polska i Norwegia to partnerzy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym energetycznego, oraz sojusznicy w NATO. Norweski gaz jest kluczowym czynnikiem w procesie uniezależniania się Unii Europejskiej od rosyjskich surowców.

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Wizyta Dudy w Londynie i Monachium

Spotkania w stolicy Bawarii odbyły się na marginesie Konferencji Bezpieczeństwa, to kolejny element ofensywy dyplomatycznej prezydenta RP.

W piątek również w Monachium Andrzej Duda spotkał się w ramach Trójkąta Weimarskiego z Kanclerzem Federalnym RFN Olafem Scholzem oraz prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem.

W środę podczas rozmów z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli Andrzej Duda przedstawił oczekiwania związane z planowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie: Polska liczy na zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury (głównie chodzi o magazyny uzbrojenia) na wschodniej flance NATO na wypadek ewentualnej napaści.

W czwartek w Londynie prezydent RP złożył wizytę premierowi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishiemu Sunakowi, gdzie rozmawiał o bezpieczeństwie oraz dalszym wspieraniu Ukrainy. W piątek spotkał się w Pałacu Buckingham z JKM Karolem III, Królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button