MON. Umowa z USA na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu COUGAR. Pojazdy Żmija w Wojsku Polskim

Wojsko Polskie

Polska podpisała z USA umowę na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu COUGAR.

Pojazdy wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym trafią do Wojska Polskiego w I kwartale 2022 r. i wzmocnią m.in. potencjał jednostek rozlokowanych we wschodniej granicy.

Pojazdy dalekiego rozpoznania kr. „Żmija” (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

„Cieszę się, że pierwsze pojazdy rozpoznawcze trafią tu, do Pułku Hrubieszowskiego, ale na co dzień będą również wykorzystywane przez żołnierzy dowodzonych przez dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jest to pierwsza partia pojazdów, która trafia do Wojska Polskiego. Pierwsze 25 z spośród 118 sztuk pojazdów właśnie trafia do żołnierzy, którzy wykonują zadania na granicy. Ten samochód umożliwi przede wszystkim patrolowanie trudno dostępnych terenów – mówił szef MON.

Szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Pojazdy przeznaczone są dla żołnierzy jednostek rozpoznawczych wojsk lądowych. Pierwsze 25 pojazdów trafi na wyposażenie:

Przedmiotem umowy zawartej z Polskim Holdingiem Obronnym oraz firmą Concept we wrześniu 2017 r jest dostawa łącznie 118 pojazdów LPU-1 Wirus. Przekazane dziś pojazdy w pierwszej kolejności zostaną wykorzystane do zadań na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze tam służący użyją ich między innymi do prowadzenia patroli w trudnym terenie.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował również za słowa podziękowań i wsparcia, które płyną do żołnierzy z całej Polski.

„Jestem pod wrażeniem służby żołnierzy, ale chciałbym też podkreślić bardzo dobrą współpracę z lokalną społecznością. To jest niezwykle istotne, żeby żołnierze mieli wsparcie mieszkańców terenów nadgranicznych i tak właśnie jest. (…) Dziękuję także żołnierzom z Estonii, którzy służą na polsko-białoruskiej granicy. Wszyscy stoimy murem za polskim mundurem. To ważne, żeby żołnierze mieli poczucie tego, że ich służba jest doceniania i zauważana przez Polaków” – powiedział szef MON.

Pojazdy LPU-1 Wirus zapewniają możliwość dynamicznego przemieszczania się zarówno po drogach jak i w trudnym terenie, o każdej porze doby, w różnych warunkach klimatycznych. Ich konstrukcja umożliwia montaż różnych typów uzbrojenia strzeleckiego. Pojazdy są również przystosowane do transportu drogą powietrzną z wykorzystaniem śmigłowców (na zawieszeniu zewnętrznym) i samolotów transportowych.

ORP „Czajka”

To już koniec służby ORP „Czajka”, niszczyciela min projektu 206FM. Okręt jako jeden z pierwszych działał pod flagą NATO.

Exit mobile version