WARSZAWA

„Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego” dla młodych warszawiaków

Wybory do Parlamentu Europejskiego

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Polacy wybiorą w nich 52 posłów. Z myślą o młodych mieszkańcach stolicy, samorząd warszawski przygotował publikację „Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego”.

Warszawa głosuje

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mieszkańcy stolicy wybiorą w nich 52 polskie posłanki i posłów (w sumie Parlament składa się z 751 posłanek i posłów z 28 krajów). Parlament Europejski to jedyny organ Unii Europejskiej wybierany bezpośrednio przez obywateli. Wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet UE.

– Wkrótce czeka nas ważne zadanie, niektórzy zmierzą się z nim po raz pierwszy w życiu. Zachęcamy młodych warszawiaków, aby 26 maja oddali głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli potrzebują więcej informacji, jak głosować i dlaczego jest to ważne dla naszej przyszłości, mogą zapoznać się z publikacją edukacyjną poświęconą wyborom. Jest dostępna online, ale również w wersji papierowej w wybranych miejscach w Warszawie, takich jak uczelnie wyższe. Nasze działania informacyjne intensywnie prowadzimy również w mediach społecznościowych na profilach Warszawy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka, koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Broszura „Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego”

Materiał edukacyjny dotyczący najbliższych wyborów samorządowych dostępny jest dla młodych warszawiaków w formie elektronicznej, stanowi kompendium praktycznych informacji, które powinien znać każdy obywatel przystępujący do głosowania. Za pośrednictwem broszury młodzi ludzie dowiedzą się m.in. kogo wybieramy w wyborach, jakie są kompetencje posłanek i posłów, co to jest Parlament i Unia Europejska, na co przeznaczane są środki finansowe z Unii.

Broszura to także vademecum samego głosowania. Znajdziemy tu wytyczne, jakie warunki należy spełnić, żeby zagłosować oraz jak przebiega głosowanie od wejścia do lokalu wyborczego do wrzucenia kart do urny.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.wybory.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat wyborów.

Zmiany w Warszawie nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Jesteśmy liderem wśród wszystkich samorządów w Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Warszawa zrealizowała ok. 700 projektów europejskich, o łącznej wartości 32,2 mld zł. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego zmiany są widoczne i korzystają z nich mieszkańcy.

Największe środki dotacji europejskich przeznaczamy na rozwój komunikacji miejskiej, aby stała się dobrą alternatywą dla transportu indywidualnego w mieście – co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Poza budową II linii metra, dotacje otrzymały również projekty rozbudowy sieci tras tramwajowych, ekologiczne autobusy, kolej aglomeracyjna oraz trasy drogowe.

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę stanu środowiska naturalnego w Warszawie. Zmodernizowaliśmy system wodno-kanalizacyjny, tworzymy nowe parki i miejsca rekreacji oraz modernizujemy już istniejące. Dofinansowanie unijne pozyskaliśmy także dla wielu projektów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Duży nacisk położyliśmy na aktywizację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych, wsparcie usług opiekuńczych, a także projekty z zakresu pomocy rodzinom.

Dzięki unijnym dotacjom uruchomiliśmy również miejskie inkubatory przedsiębiorczości – Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa, w których realizujemy projekty dla młodych ludzi szukających wsparcia oraz inspiracji do założenia i prowadzenia własnej firmy.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button