Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Plebiscyt wystartował

Essa

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku w ramach projektu Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

W 2023 roku zapraszamy do udziału w plebiscycie w następujących terminach:

● od 11 października 2023 godz. 12.00 do 8 listopada 2023 godz. 12.00 – zbieranie propozycji słów-kandydatów
● od 15 listopada godz. 12.00 do 30 listopada godz. 12.00 – ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej dwudziestki

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne.

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo „essa”. 

Jak wziąć udział w plebiscycie?

1. Skorzystaj z formularza, który znajdziesz TUTAJ.
2. W formularzu wpisz słowo wraz z informacją, co ono znaczy.
3. Możesz dodać także przykład jego użycia.
4. UWAGA! Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
5. Twoje słowo trafi do bazy plebiscytu. Propozycje słów można zgłaszać od 11 października 2023 godz. 12.00 do 8 listopada 2023 godz. 12.00

Przewidziano także dodatkową kategorię – Nagrodę Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem jurorów słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Exit mobile version