Młodzieżowe mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym i kayak crossie. Polacy tuż za podium

Kraków

Polacy blisko medalu już pierwszego dnia!

W Krakowie rozpoczęły się młodzieżowe mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym i kayak crossie.

Kraków aż do niedzieli będzie centrum europejskiego kajakarstwa slalomowego. W czwartek na miejscowym torze Kolna rozpoczeły się młodzieżowe mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym i kayak crossie. Już pierwszego dnia biało-czerwoni byli blisko wywalczenia pierwszego medalu, ostatecznie jednak zajęli czwarte miejsce.

W MME w Krakowie bierze udział blisko 300 zawodników z 28 reprezentacji. Stolica Małopolski, a konkretnie krakowski tor slalomowy Kolna po raz kolejny jest areną dużego wydarzenia w tym sezonie. W czerwcu w Krakowie rozegrano trzecie w obecnym sezonie zawody Pucharu Świata seniorów. Teraz przyszedł czas na młodzież, którą pilnie obserwuje trener kadry seniorskiej.

Hanna Danek i Zuzanna Piprek (fot. Grzegorz Michałowski)

– Igrzyska olimpijskie już za nami, można powiedzieć, że to już historia, ale medal Klaudii Zwolińskiej, to co się tam działo, na pewno zostanie na długo w naszej pamięci, w naszych sercach, w naszych głowach – mówi Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski. – Teraz w Krakowie odbywają się mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów. Jak najbardziej nie mogło mnie zabraknąć, staram się wspomagać naszą kadrę juniorską, młodzieżową, obserwować zmagania zawodników i dlatego tu jestem. Droga zawodników do igrzysk olimpijskich jest bardzo długa. Pierwszymi zawodami rangi mistrzowskiej są dla nich mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata juniorów, młodzieżowców. Tutaj nabierają doświadczenia, robią pierwsze szlify kajakowe, które później pokazują i wykorzystują na najważniejszych zawodach już rangi seniorskiej. Tak samo Klaudia tu zaczynała, tak samo inni olimpijczycy zaczynali od zawodów tej rangi, więc mam nadzieję, że to doświadczenie, które zyskują nasi zawodnicy, będzie procentować później w kolejnych latach – dodaje.

Domowy tor na Kolnej ma być atutem reprezentantów Polski, którzy chcą wzbogacić medalową kolekcję z tegorocznych imprez. Srebro igrzysk olimpijskich i dwa medale ME zdobyła Klaudia Zwolińska, w PŚ na podium stanął Mateusz Polaczyk, a wśród juniorów na lipcowych MMŚ w słowackim Liptowskim Mikulaszu brylowała Hanna Danek, zostając wicemistrzynią świata juniorek w K-1.

Pierwszego dnia na torze w Kolnej odbywała się rywalizacja drużynowa kajakarzy do 23 lat i juniorów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najbliżej podium znaleźli się panowie w kategorii do 23 lat, którzy uplasowali się tuż za podium, tracąc do brązowych medali niewiele ponad 2 sekundy.

– Niestety, pojawił się błąd z mojej strony, koledzy zrobili wszystko tak, jak powinni zrobić, na koniec nam trochę zabrakło – mówi Tadeusz Kuchno. – Oczywiście czuję się tu jak w domu. Chcę pokazać po prostu to, na co mnie stać. Myślę, że jak zaprezentuję to, co umiem, wyniki same przyjdą. Bardzo mi się podoba ogólnie atmosfera, która jest w tym momencie na naszym torze, na Kolnej. Medal Klaudii na pewno dał nam wszystkim bardzo dużo, bo wiele osób podchodziło do mnie i pytało po prostu o slalom, jak to wygląda, jakie mamy warunki. To jest bardzo miłe, że ludzie są po prostu zainteresowani – dodaje zawodnik kadry do 23 lat.

Kraków. Tor Kolna (fot. Grzegorz Michałowski)

Wyniki 1. dnia MME w Krakowie:

Drużyny kajakarskie, do 23 lat, finały

Kobiety:

  1. Francja 122.59
  2. Niemcy 126.13
  3. Czechy 126.21…
  4. Polska 180.61

Mężczyźni:

  1. Wielka Brytania 106.44
  2. Francja 108.79
  3. Włochy 109.05
  4. Polska 111.46

Drużyny, juniorzy

Kobiety:

  1. Czechy 123.39
  2. Wielka Brytania 129.03
  3. Słowenia 132.43…
  4. Polska 138.26

Mężczyźni:

  1. Francja 1o8.81
  2. Czechy 110.50
  3. Niemcy 113.29…
  4. Polska 126.49.

Kraków stolicą europejskiego slalomu. Polacy z kolejnym medalem?

Kraków na cztery dni stanie się centrum europejskiego kajakarstwa slalomowego. W środę na miejscowym torze Kolna rozpoczną się młodzieżowe mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym i kayak crossie. Kibice polskiej reprezentacji mają nadzieję, że Hanna Danek i spółka osiągną kolejny duży sukces w tym sezonie.

Jeszcze kilka dni temu ekscytowaliśmy się występami Polaków na olimpijskim torze w Vaires-sur-Marne, a już do gry wchodzą młodzieżowcy i juniorzy. W MME w Krakowie weźmie udział blisko 300 zawodników z 28 reprezentacji. Stolica Małopolski, a konkretnie krakowski tor slalomowy Kolna będzie areną kolejnego dużego wydarzenia w tym sezonie. W czerwcu w Krakowie rozegrano trzecie w obecnym sezonie zawody Pucharu Świata seniorów.

Domowy tor na Kolnej ma być atutem reprezentantów Polski, którzy mają wzbogacić medalową kolekcję z tegorocznych imprez. Srebro igrzysk olimpijskich i dwa medale ME zdobyła Klaudia Zwolińska, w PŚ na podium stanął Mateusz Polaczyk, a wśród juniorów na lipcowych MMŚ w słowackim Liptowskim Mikulaszu brylowała Hanna Danek, zostając wicemistrzynią świata juniorek w K-1. Nikt nie zamierza jednak wywierać presji wynikowej na naszych nastoletnich slalomistach.

Hanna Danek (fot. Grzegorz Michałowski)

– W naszej kadrze w większości przypadków są zawodnicy, którzy dopiero zbierają doświadczenia i na większe oczekiwania dopiero przyjdzie czas. Przeważnie najlepsze wyniki osiąga się pod koniec okresu juniorskiego. Przykładem na to jest choćby Klaudia Zwolińska. Tak samo jest z Hanią Danek. Akurat w jej grupie jest wiele wartościowych zawodniczek, ale wierzymy, że w Krakowie powtórzy sukces z MMŚ. Najpierw trzeba dostać się do finału, a później zawody zaczynają się od nowa. Mocno liczymy też na Krzyśka Książka, który kończy wiek juniora, że u siebie w Krakowie pokaże się w najwyższej formie. Czy zdobędziemy medale? To jest sport i tu ciężko przewidzieć. Na pewno cały czas cieszymy się z tego najcenniejszego, olimpijskiego medalu Klaudii Zwolińskiej, która od juniorki osiągała duże sukcesy – mówi Bogdan Okręglak, szkoleniowiec reprezentacji Polski juniorów, który pod swoją opieką trenerską miał nie tylko Zwolińską, ale i inną kajakarkę Startu Nowy Sącz Dominikę Brzeską, która dwa lata temu też została wicemistrzynią świata juniorek. To ona, obok Szymona Nowobilskiego i Tadeusza Kuchno, jest teraz największą polską nadzieją na wysokie lokaty w grupie młodzieżowej.

– Tor na Kolnej jest naszym małym handicapem, będziemy chcieli wypaść jak najlepiej, ale nie będziemy należeć do faworytów. Finały dla tej trójki są na pewno realnym celem, a gdy już awansują do nich, to śmiało na swoim torze można myśleć o medalu – uważa Maciej Okręglak, opiekun kadry narodowej U-23.

Początek MMŚ w slalomie kajakowym i kayak crossie w Krakowie w czwartek, 15 sierpnia. Zawody zakończą się w niedzielę, 18 sierpnia. Z kolei już w środę, 14 sierpnia, o godzinie 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął prezydent miasta Krakowa Aleksander Miszalski. Partnerami zawodów są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie oraz LOTTO – Totalizator Sportowy sp. z o.o. Sponsorami wydarzenia są PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., CITY Creations sp. z o.o. oraz Foodcare sp. z o.o.

Skład reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie na młodzieżowe mistrzostwa Europy w Krakowie

Młodzieżowcy: Tadeusz Kuchno, Marcin Kościukiewicz, Szymon Sowiźrał (wszyscy KKK Kraków), Martyna Bednarczyk, Mikołaj Mastalski (oboje Pieniny Szczawnica), Katarzyna Liber, Michał Ciągło, Szymon Nowobilski, Dominika Brzeska (wszyscy Start Nowy Sącz), Jakub Dyda (AZS AWF Kraków)

Juniorzy: Joachim Jabłoński, Piotr Biernat, Hanna Danek, Zuzanna Piprek (wszyscy Start Nowy Sącz), Krzysztof Książek, Marek Kulczycki, Michał Szostak (wszyscy KKK Kraków), Julia Kirkowska (LUKS Kwisa Leśna), Igor Puczel (AZS AWF Kraków), Mateusz Hamerski, Aleksandra Dusik (oboje Pieniny Szczawnica)

Exit mobile version