LEKKOATLETYKAREPREZENTACJA

Mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia21. Gwiazdy na Stadionie Śląskim

World Athletics Relays - lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet

Lista zawodników, którzy wystartują podczas mistrzostw świata sztafet World Athletics Relays Silesia21 jest imponująca.

Start w imprezie potwierdziło 36 reprezentacji, w składach których nie zabraknie medalistów olimpijskich i rekordzistów świata. Lekkoatletyczne wydarzenie już 1 i 2 maja na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

Do udziału w mistrzostwach świata zgłoszono ponad 650 zawodników, którzy mają utworzyć 154 zespoły sztafetowe. Na listach zgłoszonych można odnaleźć nazwiska światowych sław lekkoatletyki.

W drużynie Republiki Południowej Afryki zobaczymy rekordzistę świata i mistrza olimpijskiego w biegu na 400 metrów Wayde van Niekerka. Sprinterską sztafetę Jamajki wesprze złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w biegach na 100 i 200 metrów Elaine Thompson. W ekipie Czech nie zabraknie trzykrotnego halowego mistrza świata Pavla Masláka. Mocny skład przysyłają Holendrzy – na Stadion Śląski wróci znana ze startu w ubiegłorocznym Memoriale Kamili Skolimowskiej mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w sprincie na 200 metrów Dafne Schippers. Do Polski ponownie przybędzie także wschodząca gwiazda niderlandzkiej lekkoatletyki, dwukrotna halowa mistrzyni Europy z Torunia w biegu na 400 metrów oraz sztafecie Femke Bol. Mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów z hali w Glasgow Léa Sprunger będzie podporą sztafety szwajcarskiej.

– Stadion Śląski staje się areną największych wydarzeń lekkoatletycznych, podczas których wybitni zawodnicy z całego świata będą walczyć o najwyższe laury rywalizując nie tylko z rywalami, ale także starając się przekraczać własne granice. Jestem dumny, że gospodarzem takiego wydarzenia jest Województwo Śląskie. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny – Stadion Śląski – to niewątpliwe wyjątkowe miejsce. Jego magia wciąż żyje, a bogata historia motywuje. Jestem przekonany, że World Athletics Relays Silesia21 będzie sportową ucztą i pozwoli przeżyć wiele sportowych emocji w tym trudnym dla wszystkich czasie – zaznacza marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Gwiazd nie zabraknie także w polskiej reprezentacji. W ogłoszonej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki ekipie biało-czerwonych znaleźli się m.in. halowy mistrz Europy w biegu na 800 metrów Patryk Dobek oraz wicemistrzyni kontynentu w tej konkurencji Joanna Jóźwik. Oboje mają się zaprezentować w sztafecie 2 x 2 x 400 metrów.

– W tej konkurencji każde z nas dwukrotnie pokona 400 metrów. Świetny sprawdzian formy na początek sezonu. Z Patrykiem stworzymy wybuchową mieszankę! Liczę, że będzie to mieszanka na medal – mówiła niedawno Joanna Jóźwik.

W biegu rozstawnym 4 x 400 metrów o awans na igrzyska olimpijskie powalczą panowie z Jakubem Krzewiną na czele – halowym rekordzistą świata w sztafecie. W sumie reprezentacja Polski na World Athletics Relays Silesia21 liczy 44 zawodników.

–To dla naszych zawodników pierwszy sprawdzian w sezonie olimpijskim. Reprezentacja przyjedzie na Śląsk po dobrze przepracowanym zgrupowaniu na Teneryfie. Liczymy na udany start, nasze sztafety mają o co walczyć. Stawką są przecież olimpijskie przepustki – mówi dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Zawody odbędą się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Jednak jak podkreśla prezydent światowej federacji lekkoatletycznej Lord Sebastian Coe, nie przysłoni to najważniejszych celów z jakimi przyjadą na Śląsk reprezentacje.

– Okoliczności jakie nam towarzyszą pokazują, że będzie to zupełnie inna edycja World Athletics Relays niż poprzednie. Wszyscy będziemy musieli przestrzegać zasad sanitarnych. Na atmosferę imprezy wpłynie także brak kibiców na trybunach stadionu. Nie zmieni się jedno – cele sportowe. Najlepsze sztafety świata będą walczyć o prestiżowe zwycięstwo oraz przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio. W programie nie zabraknie także widowiskowych sztafet płotkarskiej oraz 2 x 2 x 400 metrów – podkreśla prezydent World Athletics.

Reprezentacja Polski na World Athletics Relays Silesia21

44 osoby liczy reprezentacja Polski, która 1 i 2 maja wystartuje w zawodach World Athletics Relays na Stadionie Śląskim.

Reprezentantów Polski zobaczymy na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym we wszystkich planowanych konkurencjach. Biało-czerwoni wystartują zatem w tradycyjnych sztafetach 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów, a także w biegach 4 x 200 metrów, 4 x 400 metrów MIX, 2 x 2 x 400 metrów oraz w sztafecie płotkarskiej.

Na Stadionie Śląskim wystartują m.in. Jakub Krzewina, który przed trzema laty w imponującym stylu poprowadził polską sztafetę po halowy rekord świata w biegu 4 x 400 metrów. Podczas World Athletics Relays nie zabraknie także bohaterów halowych mistrzostw Europy z Torunia. W sztafecie 2 x 2 x 400 metrów ma wystartować złoty medalista tej imprezy w biegu na 800 metrów, czyli Patryk Dobek.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet – World Athletics Relays Silesia 21 – już 1 i 2 maja na Stadionie Śląskim.

World Athletics Relays – mistrzostwa świata sztafet to impreza organizowana pod egidą World Athletics (dawny IAAF) od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, w 2019 roku zawody organizowała Japonia. W 2021 roku sztafetowe mistrzostwa świata pierwszy raz odbędą się w Europie, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najlepsze zespoły uzyskają tutaj awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz planowanych na rok 2022 lekkoatletycznych mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button