MOTOSPORT

Mistrzostwa Polski w Rallycrossie 2020. Nowa „przygoda” Kuby Przygońskiego

Mistrzostwa Polski w Rallycrossie

Kuba Przygoński spróbuje swoich sił w widowiskowych wyścigach samochodowych.

Kierowca ten wystartuje w Mistrzostwach Polski w Rallycrossie w kategorii SuperCars. Pierwsza runda cyklu odbędzie w dniach 15-16 sierpnia na Autodromie Słomczyn.

Będzie to już trzecia dyscyplina, w której w tym sezonie wystartuje Przygoński. Po rywalizacji w rajdach cross-country i zawodach driftingowych przyszedł czas na kolejne wyzwanie i start w czterech rundach Mistrzostw Polski w Rallycrossie.

– Ten rok jest na pewno trudny dla wszystkich, ale ja staram się wykorzystać go na wprowadzenie zmian – między innymi w kwestii treningu i przygotowania fizycznego. Teraz dochodzi do tego nowe wyzwanie. Rallycross polega na ściganiu się na torze asfaltowym z elementami szutrowymi. Podczas wyścigu startuje sześć samochodów. Jest to trudne, bo trzeba być czujnym i uważać na resztę zawodników. Rallycross to sport kontaktowy, więc samochody dotykają się i lekko uderzają. Na pewno jest bardziej podobny do driftu, niż do Dakaru – powiedział Kuba Przygoński.

W nowej dyscyplinie zawodnik ten będzie rywalizował za kierownicą Peugeot 208 RX. Właśnie tym samochodem jeździł w dwóch ostatnich mistrzowskich sezonach Tomasz Kuchar, który będzie wspierał Przygońskiego podczas cyklu.

– Startuję przy współpracy z zespołem Tomka Kuchara, który wprowadza mnie w tę dysyplinę, za co bardzo mu dziękuję. Będę się ściągał Peugeotem 208 RX. Auta w tej dyscyplinie mają niesamowite przyspieszenie, które wynosi ok. 2,3-2,5 s do 100 km/h, czyli szybciej, niż w Formule 1. Ciekawostką jest to, że w takim samochodzie nie ma alternatora, więc gdy wyczerpie się akumulator, po powrocie do serwisu trzeba od razu go ładować – dodał Przygoński.

Kierowca wystąpi w najwyższej kategorii – SuperCars, obejmującej najbardziej zaawansowane konstrukcje, z napędem na cztery koła i mocą sięgającą nawet 600 KM. Jedna runda Mistrzostw Polski w Rallycrossie składa się z wolnych treningów, biegów kwalifikacyjnych, dwóch biegów półfinałowych i finału. Zawodnicy zdobywają punkty zarówno za kwalifikacje, jak i wyścig finałowy. Charakterystycznym elementem dyscypliny jest tzw. Joker Lap, czyli alternatywny fragment toru, który każdy z kierowców musi pokonać raz w czasie wyścigu. Moment, w którym zawodnicy decydują się na jego przejechanie, jest ważnym elementem strategii w rallycrossie.

Rundy Mistrzostw Polski w Rallycrossie 2020:

15-16 sierpnia – Autodrom Słomczyn
12-13 września – Autodrom Słomczyn
26-27 września – Motopark Toruń
16-18 września – Motopark Toruń

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button