INNESKOKI NARCIARSKIEZIMOWE

Mistrzostwa Polski 2020. Sezon letni w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zakończony [ZDJĘCIA]

Mistrzostwa Polski 2020

W miniony weekend w Szczyrku oraz w Jasienicy odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Walka o medale w krajowym czempionacie zakończyła rywalizację w sezonie letnim. Tytuły mistrzowskie w zawodach indywidualnych wywalczyli: Joanna Szwab (KS AZS AWF Katowice), Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) oraz Szczepan Kupczak (SSR LZS Sokół Szczyrk), a najlepszą drużyną okazał się pierwszy zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w składzie: Piotr Żyła, Kacper Juroszek, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł.

Skocznia HS-104 kompleksu Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku oraz trasy biegowe w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej były arenami zmagań Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, które rozegrane zostały 17 i 18 października 2020 roku. Podczas minionego weekendu zawodnicy oraz zawodniczki walczyli o cztery komplety medali i najwięcej krążków w krajowym czempionacie zdobyli reprezentanci klubów TS Wisła Zakopane i KS AZS AWF Katowice, którzy trzykrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski.

Jako pierwsze do walki przystąpiły skoczkinie narciarskie. Na starcie sobotniego konkursu zobaczyliśmy 12 reprezentantek Polski. Tego dnia najlepsza okazała się Joanna Szwab z katowickiego AWF-u, która po raz trzeci w karierze została mistrzynią Polski, ale po raz pierwszy tytuł ten wywalczyła latem. Podopieczna Łukasza Kruczka skakała najdalej zarówno w pierwszej, jak i drugiej serii uzyskując odpowiednio 90,5 oraz 97 metrów.

– Trudno jest odpowiedzieć na pytanie czy to zwycięstwo było dla mnie zaskoczeniem. Praktycznie można powiedzieć, że każda z nas skacze podobnie na treningach i jest to różnica kilku metrów, a nie kilkunastu jak to kiedyś było i dlatego każda z naszej piątki miała szansę na złoto – stwierdza świeżoupieczona mistrzyni Polski. – Z moich skoków mogę być naprawdę zadowolona. Zmieniłam pewien element w dojeździe z rękoma i okazało się to bardzo pomocne oraz skuteczne. Zaczęłam wprowadzać te zmiany już od serii próbnej i można powiedzieć, że to właśnie ten skok dał mi dzisiaj najwięcej radości, bo był najdłuższy – dodaje. – Cieszę się z tego sukcesu, jednak wciąż mam wiele zastrzeżeń do mojego lądowania. Nie wygląda ono najlepiej, mimo iż cały czas pracuję nad nim. Najważniejsze jest to, że wiem w czym tkwi problem – podsumowuje Szwab.

Srebrny medal zdobyła Kinga Rajda z klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, która lądowała odpowiednio na 89 oraz 95 metrze i do zwyciężczyni straciła 5,5 punktu. Podium uzupełniła powracająca po kontuzji Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice), która uzyskała 85,5 oraz 94 metry.

Następnie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Seniorów w kombinacji norweskiej. Pewny triumf odniósł Szczepan Kupczak z klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, który po raz trzeci w karierze zdobył tytuł mistrza Polski. Srebrny medal wywalczył Piotr Kudzia (KS AZS AWF Katowice), a brązowym medalistą został Kacper Konior (LKS Klimczok Bystra), który po raz pierwszy sięgnął po medal Mistrzostw Polski Seniorów.

Wyrównana była natomiast walka skoczków narciarskich o medale w konkursie indywidualnym. Mistrzem Polski został Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane), który po skokach na odległość 98,5 oraz 98 metrów zaledwie o punkt pokonał Andrzeja Stękałę z zakopiańskiego AZS-u (97,5 i 98,5 m). Brązowy medal wywalczył Klemens Murańka (TS Wisła Zakopane), który skoczył 96 oraz 99,5 metra i do mistrza Kubackiego stracił 2,5 punktu.

– Przy okazji emocji związanych z zawodami, musiałem sobie zatem przypomnieć dobre skakanie. I to się częściowo udało. Jestem zatem zadowolony z tego konkursu – powiedział Dawid Kubacki, który po raz piąty w karierze został mistrzem Polski na igelicie. – Ostatnie tygodnie nie były dla mnie zbyt dobre, dlatego przed zawodami czułem dreszczyk emocji – przyznał 30-latek. – Kibice dodają uroku naszej dyscyplinie. Brakuje ich na obiektach, jednak każdy doskonale wie, jaką mamy sytuację i wsparcie kibiców podczas zawodów nie było możliwe – podsumował Kubacki.

Ostatnimi tego lata zawodami były zmagania skoczków narciarskich w konkursie drużynowym. Mistrzami Polski zostali reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Piotr Żyła (105 i 106 m), Kacper Juroszek (96,5 i 100,5 m), Paweł Wąsek (101 i 100,5 m) i Aleksander Zniszczoł (102,5 i 105 m) nie dali rywalom żadnych szans i pewnie triumfowali na Skalitem.

– Jestem bardzo szczęśliwy z naszego zwycięstwa. Drużynowe mistrzostwo Polski bardzo wiele dla mnie znaczy, bo jest to mój pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów w karierze – mówi z uśmiechem na twarzy Kacper Juroszek.

– Przed rokiem skakaliśmy w takim samym składzie. Również byliśmy faworytami do złota, jednak tamten konkurs potoczył się inaczej. Teraz zrewanżowaliśmy się rywalom, pokazaliśmy na co nas stać i zdecydowanie wygraliśmy konkurs drużynowy – podsumowuje Juroszek.

Srebrne medale zdobyli skoczkowie z klubu AZS Zakopane w składzie: Mateusz Gruszka (90 i 94 m), Stanisław Ciszek (88,5 i 85 m), Andrzej Stękała (103,5 i 102,5 m) i Maciej Kot (100,5 i 99,5 m), którzy do świżoupieczonych mistrzów Polski stracili 125 punktów.

Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy TS Wisły Zakopane: Klemens Murańka (103 i 105 m), Dawid Jarząbek (83,5 i 82,5 m), Jan Rzadkosz (88 i 85,5 m) i Dawid Kubacki (103 i 104,5 m).

Medalistki Mistrzostw Polski Kobiet w skokach narciarskich

1. Joanna Szwab – KS AZS AWF Katowice
2. Kinga Rajda – SSR LZS Sokół Szczyrk
3. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice

Medaliści Mistrzostw Polski Seniorów w skokach narciarskich

1. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
2. Andrzej Stękała – AZS Zakopane
3. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

Medaliści Mistrzostw Polski Seniorów w kombinacji norweskiej

1. Szczepan Kupczak – SSR LZS Sokół Szczyrk
2. Piotr Kudzia – KS AZS AWF Katowice
3. Kacper Konior – LKS Klimczok Bystra

Medaliści konkursu drużynowego w skokach narciarskich

1. Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe: Piotr Żyła, Kacper Juroszek, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł
2. AZS Zakopane: Mateusz Gruszka, Stanisław Ciszek, Andrzej Stękała i Maciej Kot
3. TS Wisła Zakopane: Klemens Murańka, Dawid Jarząbek, Jan Rzadkosz i Dawid Kubacki
(pzn)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button