Misja Mars 2020. Łazik NASA Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie

Przyziemienie! Mars Perseverance Rover NASA bezpiecznie ląduje na Czerwonej Planecie

Największy i najbardziej zaawansowany łazik, którego NASA wysłała na inny świat, wylądował w czwartek na Marsie, po 203-dniowej podróży, pokonując 293 milionów mil (472 milionów kilometrów)!

Potwierdzenie pomyślnego przyziemienia zostało ogłoszone podczas kontroli misji w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii o godz. 15:55 EST (12:55 PST).

Członkowie zespołu łazików Marseverance z NASA obserwują w Centrum Kontroli Misji w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w południowej Kalifornii, jak pierwsze obrazy pojawiają się chwilę po tym, jak statek kosmiczny pomyślnie wylądował na Marsie, w czwartek 18 lutego 2021 roku (fot. NASA/Bill Ingalls)

Misja Mars 2020 wystartowała 30 lipca 2020 r. ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Misja łazika Perseverance to pierwszy krok w celu zebrania próbek z Marsa i dostarczenia ich na Ziemię.

„To lądowanie jest jednym z tych kluczowych momentów dla NASA, Stanów Zjednoczonych i globalnej eksploracji kosmosu – kiedy wiemy, że jesteśmy u progu odkrycia i naostrzenia naszych ołówków, że tak powiem, w celu przepisania podręczników” – powiedział pełniący obowiązki administratora NASA Steve Jurczyk. „Misja Mars 2020 Perseverance uosabia ducha naszego narodu wytrwania nawet w najtrudniejszych sytuacjach, inspirując i rozwijając naukę oraz eksplorację. Sama misja uosabia ludzki ideał wytrwania w przyszłości i pomoże nam przygotować się do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety w latach trzydziestych XX wieku ”.

Mający mniej więcej rozmiar samochodu, ważący 2263 funty (1026 kilogramów) robot-geolog i astrobiolog przejdzie kilka tygodni testów, zanim rozpocznie dwuletnie naukowe badanie krateru Jezero na Marsie. Podczas gdy łazik będzie badał skały i osady starożytnego dna jeziora i delty rzeki Jezero, aby scharakteryzować geologię regionu i klimat w przeszłości, podstawową częścią jego misji jest astrobiologia, w tym poszukiwanie śladów starożytnego życia mikrobiologicznego. W tym celu kampania Mars Sample Return, planowana przez NASA i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną), umożliwi naukowcom na Ziemi badanie próbek zebranych przez Perseverance w celu poszukiwania ostatecznych oznak przeszłego życia.

„Ze względu na dzisiejsze ekscytujące wydarzenia pierwsze nieskazitelne próbki ze starannie udokumentowanych lokalizacji na innej planecie są o kolejny krok bliżej powrotu na Ziemię” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. Nauki w NASA.

Szeroki na 45 kilometrów krater Jezero znajduje się na zachodnim skraju Isidis Planitia, gigantycznego basenu uderzeniowego na północ od równika marsjańskiego. Naukowcy ustalili, że 3,5 miliarda lat temu krater miał własną deltę rzeki i był wypełniony wodą.

System zasilania, który dostarcza energię elektryczną i ciepło dla Perseverance podczas eksploracji krateru Jezero, to wielozadaniowy radioizotopowy generator termoelektryczny.

Wyposażony w siedem podstawowych instrumentów naukowych, najwięcej kamer, jakie kiedykolwiek wysłano na Marsa, oraz jego niezwykle złożony system buforowania próbek – pierwszy tego rodzaju wysłany w kosmos – Perseverance przeszuka region Jezero w poszukiwaniu skamieniałych pozostałości starożytnego mikroskopijnego życia na Marsie, pobierając próbki razem z drogi.

Wytyczanie drogi dla misji z ludźmi

„Lądowanie na Marsie jest zawsze niesamowicie trudnym zadaniem i jesteśmy dumni, że nadal wykorzystujemy nasze dotychczasowe sukcesy” – powiedział dyrektor JPL Michael Watkins. „Ale chociaż Perseverance przyczynia się do tego sukcesu, ten łazik również toruje własną drogę i stawia czoła nowym wyzwaniom w misji na powierzchni. Zbudowaliśmy łazik nie tylko po to, aby wylądować, ale także po to, aby znaleźć i zebrać najlepsze próbki naukowe na Ziemię, a jego niezwykle złożony system pobierania próbek i autonomia nie tylko umożliwiają tę misję, ale także przygotowały grunt pod przyszłe misje robotyczne i załogowe.”

Zestaw czujników Mars Entry, Descent and Landing Instrumentation 2 (MEDLI2) zbierał dane o atmosferze Marsa podczas wejścia, a system Terrain-Relative Navigation autonomicznie prowadził statek kosmiczny podczas końcowego zniżania. Oczekuje się, że dane z obu czujników pomogą przyszłym ludzkim misjom lądować na innych światach w bezpieczniejszy sposób z większymi ładunkami.

Mastcam-Z to para kamer naukowych z możliwością powiększania na maszcie lub głowicy teledetekcyjnej Perseverance, która tworzy kolorowe panoramy 3D o wysokiej rozdzielczości na marsjański krajobraz. Umieszczona również na maszcie kamera SuperCam wykorzystuje impulsowy laser do badania chemii skał i osadów oraz posiada własny mikrofon, który pomaga naukowcom lepiej zrozumieć właściwości skał, w tym ich twardość.


W podwoziu łazika znajdują się również trzy instrumenty naukowe. Jeden z nich będzie poszukiwać podziemnych pokładów lodu w wodzie.

Mając na uwadze także przyszłe eksploracje Czerwonej Planety, dzięki technologii Mars Oxygen In-Situ Utylizacja Zasobów (MOXIE) będzie próbą wytworzenia tlenu z rozrzedzonego powietrza – z cienkiej atmosfery Czerwonej Planety, w większości składającej się z dwutlenku węgla.

Obecnie przymocowany do Perseverance maleńki helikopter Ingenuity Mars (dron) podejmie próbę pierwszego napędzanego, kontrolowanego lotu na innej planecie.

Łazik marsjański Perseverance NASA (fot. NASA/JPL-Caltech)

Więcej o misji

Głównym celem misji Perseverance na Marsie są badania astrobiologiczne, w tym poszukiwanie oznak starożytnego życia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię planety i klimat oraz będzie pierwszą misją, która zbierze marsjańskie skały i regolity, torując drogę ludzkim badaniom Czerwonej Planety.

Kolejne misje NASA, we współpracy z ESA, wyślą statki kosmiczne na Marsa, aby zebrać te przechowywane w pamięci podręcznej próbki z powierzchni i dostarczyć je na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią marzeń NASA do eksploracji Marsa lecąc z Księżyca (obejmie misje Artemidy na Księżyc), które pomogą przygotować się do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.

Exit mobile version