KRAKÓW

Miejska ekowyprawka dla pierwszaków. Uczniowie wyruszą na supermisję

Ekologiczna wyprawka szkolna przygotowana przez Kraków

Bidon na wodę wykonany z cukru, worek na buty lub strój sportowy oraz „Moja szkolna supermisja” – publikacja, dzięki której uczniowie będą… zmieniać świat na lepsze.

To właśnie te trzy elementy tworzą ekologiczną wyprawkę szkolną przygotowaną przez Kraków, która w tym roku po raz pierwszy trafi do pierwszoklasistów.

Już w przyszłym tygodniu wyprawkę otrzyma prawie 8 tys. uczniów szkół samorządowych. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do nich także specjalny list, w którym napisał:

„Pierwszy dzień w szkole to wyjątkowy moment w życiu każdego z nas. Jestem przekonany, że w szkole, w której rozpoczynasz właśnie naukę, będziesz rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Mam nadzieję, że odkryjesz w sobie nowe talenty i poznasz nowych przyjaciół. Życzę Ci, aby nauka zawsze była dla Ciebie przyjemnością i okazją do radości. Pamiętaj, że dasz radę wszystko osiągnąć, jeśli tylko mocno uwierzysz w siebie” – zwrócił się do pierwszoklasistów prezydent Majchrowski.

Jednym z trzech elementów wyprawki jest bidon wielokrotnego użytku, za sprawą którego pierwszoklasiści będą mogli mieć zdrową wodę zawsze przy sobie. Używając go, przyczynią się też do ograniczenia zużycia plastiku, ponieważ nie będą już musieli kupować kolejnych, plastikowych butelek.

To jednak nie wszystko, gdyż przekazane uczniom przez Kraków bidony są wykonane prawie w 95 proc. z… cukru!

Dzięki temu, w razie ewentualnego zepsucia, po wyrzuceniu bidonu do kompostownika ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Oprócz bidonu z napisem „W Krakowie pijemy wodę z kranu” do pierwszoklasistów trafi też stały element wyposażenia każdego ucznia, czyli worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na WF. Znalazły się na nim krakowskie symbole, w tym Lajkonik i oko Smoka Wawelskiego.

Uzupełnieniem miejskiej wyprawki jest „Moja szkolna supermisja”, publikacja przygotowana specjalnie z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.

– Z myślą o pierwszoklasistach przygotowaliśmy „Moją szkolną supermisję” – publikację, którą witamy w krakowskiej szkole oraz zachęcamy uczniów i uczennice między innymi do dbania o przyrodę, segregowania odpadów czy korzystania z ekologicznych środków transportu. Dzięki niej już od pierwszego dnia w szkole dzieci same będą mogły poczuć się „superbohaterami” i ratować świat. Pokazujemy, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań mogą zrobić naprawdę wiele. Naszą, dorosłych „supermisją” powinno być natomiast uwrażliwienie chociażby na sprawy ochrony środowiska i właśnie to robimy – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

Oprócz tematów poświęconych środowisku w publikacji można znaleźć także wiele ciekawych informacji na temat Krakowa i jego symboli, zdrowego stylu życia czy też bezpieczeństwa uczniów. Przez książkę pierwszoklasistów prowadzi dwójka krakowskich superbohaterów oraz ich jamnik. Ze względu na świętowane w tym roku 70-lecie Nowej Huty postawiono też na nowohuckie akcenty – ilustracje i oprawę graficzną przygotowały artystki tworzące właśnie w tej dzielnicy, Joanna „Lola” Styrylska oraz Jagoda Pecela.

Warto podkreślić, że specjalnie z myślą o pierwszakach pochodzących z innych krajów i nieznających jeszcze zbyt dobrze języka polskiego, Urząd Miasta Krakowa przygotował publikację także w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Rodzice będą mogli znaleźć ją, wraz z innymi przydatnymi informacjami, w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa. Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących pomógł w przygotowaniu publikacji w Braille’u oraz druku powiększonym.

Publikacja została wydrukowana na ekologicznym papierze Munken Print White, także pozostałe materiały wykorzystane podczas druku dobrano z myślą o naszym środowisku.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button