INNELEKKOATLETYKA

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Anita Włodarczyk i Witold Bańka czytają po… śląsku

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Ambasadorzy Stadionu Śląskiego  Anita Włodarczyk oraz Witold Bańka przygotowali akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Prezes legendarnego „Kotła Czarownic” podzieli się tym, jakie książki czytał swoim dzieciom, a ambasadorzy Śląskiego odczytają słynne bajki po śląsku.

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – data ta to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, austriackiego pisarza i poety, autora baśni takich jak „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka” czy też „Królowa Śniegu”. To nietypowe święto obchodzone jest od 1967 roku i ustanowione zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, a jego  celem jest wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych. Z tej okazji Stadion Śląski zainicjował akcję, w ramach której zachęcił swoich ambasadorów do podzielenia się ulubioną literaturą dla najmłodszych.

– Kiedy padła propozycja na realizację takiej akcji, od razu wiedziałam, że to bardzo dobry pomysł. Szczególnie teraz, gdy chcemy zachęcić dzieci do pozostawania w domach. A czy może być lepszy i bardziej pobudzający wyobraźnię najmłodszych sposób na spędzenie wolnego czasu, niż ciekawa i mądra lektura? – mówi o akcji mistrzyni świata w rzucie młotem i ambasadorka Stadionu Śląskiego, Anita Włodarczyk. – Szybko przypomniałam sobie o książce, którą kiedyś otrzymałam od znajomych. Były w niej popularne bajki, ale po śląsku. Uznałam, że to świetnie będzie pasować do Stadionu i jego tożsamości – dodaje mistrzyni.

Anita Włodarczyk (fot. pras.)

– Wspólne czytanie książek to doskonała forma spędzania czasu z najmłodszymi, szczególnie teraz, kiedy najlepszym rozwiązaniem jest #zostańwdomu. Wykorzystująca humor, ale jednocześnie przekazując mądre treści uczymy dzieci i rozwijamy ich wyobraźnię. To również okazja do bycia razem, w rodzinnym gronie – twierdzi Witold Bańka, Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej WADA, ambasador Stadionu Śląskiego.


Na inicjatywę nie pozostał obojętny również prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera, który postanowił podzielić się tytułami książek i bajek, które czytali mu jego rodzice, a także tymi, które on następnie czytał swoim synom, a obecnie wnukom.

– Pamiętam, że rodzice czytali mi różne bajki, m.in. J. Ch. Andersena, w tym szczególnie zapamiętałem „Królową Śniegu”. Swoim synom często czytałem natomiast baśnie braci Grimm, ale też „Księgę Dżungli” oraz „Kubusia Puchatka”. Wnuki za to kochają Brzechwę i „Kicię Kocię” Anity Głowińskiej. Nierzadko jednak wracam z nimi do baśni Andersena, które czytali mi rodzice. To piękne, jak czytanie może zbudować relacje między nami i jak pobudza wyobraźnię najmłodszych – podsumowuje prezes Stadionu Śląskiego.

Wszelkie materiały związane z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, w tym filmy z Anitą Włodarczyk oraz Witoldem Bańką, którzy czytają popularne bajki po śląsku, znaleźć będzie można w ciągu dnia na oficjalnym profilu Stadionu Śląskiego na Facebook oraz Twitterze.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button