17 lutego 2023 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota.
Obok psów to najczęściej hodowane zwierzęta domowe. Święto jest nie tylko okazją do wsparcia zbiórek na bezdomne koty, ale także do rozpieszczania swojego pupila. Czy koty są pamiętliwe? Co robią w nocy? Sprawdź, co oznaczają kocie zachowania i czego nie lubią.
Kiedy jest Dzień Kota?
W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Co ciekawe, w naszym kraju święto ma krótką tradycję. Dzień kota obchodzony jest od dopiero od 2006 roku, ale początkowo świętowano innego dnia, 19 lutego. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom.
Choć święto kota w Polsce nazywane jest Międzynarodowym Dniem, to w innych krajach obchodzone jest innego dnia. W Stanach Zjednoczonych święto kota jest obchodzone 29 października, w Japonii 22 lutego, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Rosji 1 marca. Jedynie we Włoszech, Dzień Kota obchodzony jest tak samo jak w Polsce 17 lutego.
Jak obchodzić Dzień Kota?
Koty są hodowane na całym świecie i obok psów to właśnie one najczęściej goszczą w domach. Dzień kota można świętować na kilka sposobów. W tym szczególnym dniu warto poświęcić swojemu pupilowi czas, okazując mu swoje zainteresowanie i miłość. Oczywiście, koty nie są tak towarzyskie jak psy, ale nie oznacza to, że nie potrzebują miłości swojego właściciela.
Co można kupić kotu na Dzień Kota?
Każdy właściciel kota najlepiej wie, co lubi jeść jego zwierzak. Jeśli kot jest prawdziwym łasuchem, warto Dlatego z okazji tego święta poczęstować swojego pupila pyszną przekąską.
To jednak nie wszystkie sposoby na uszczęśliwienie swojego zwierzaka. Koty uwielbiają zabawki, zwłaszcza te stylizowane na… myszkę. Można również obdarować swojego pupila gadżetem dla kotów. Świetnie sprawdzą się także drapaki dla kotów. Jak wiadomo, koty uwielbiają kartony, dlatego można skorzystać z najprostszego rozwiązania i przygotowań dla swojego zwierzaka drapak z kartonu.
Czy kot jest pamiętliwy?
Istnieje wiele opinii na temat kotów. Zdaniem niektórych zwierzaki są wyjątkowo pamiętliwe, przez co łatwo obrażają się na swoich właścicieli i długo chowają urazę. Choć słynne kocie fochy można odbierać w charakterze żartu to faktem jest, że zdaniem naukowców, koty mają świetną pamięć. Co ciekawe, koty mogą zapamiętywać różne fakty ze swojego życia i odczucia, które tym towarzyszyły przy okazji tych zdarzeń. Oznacza to, że koty pamiętają dawne krzywdy i są wyjątkowo drobiazgowe.
Trzeba jednak pamiętać, że notoryczne niszczenie przedmiotów czy atakowanie opiekuna nie wynika ze złośliwości kota, ale świadczy o problemach zdrowotnych lub behawioralnych. Dlatego też w takich przypadkach należy zasięgnąć opinii specjalisty, który wskaże przyczynę niewłaściwego zachowania.
Co koty lubią?
Miłośnicy kotów powinni pamiętać, że ich pupile uwielbiają głaskanie i drapanie po głowie, brodzie, plecach i karku. Nie zależy za to głaskać po brzuchu, ogonie czy po łapach. W tych miejscach koty mają swoje strefy zakazane.
Jeśli mowa o tym co koty lubią najbardziej, nie sposób nie wspomnieć o kocich przysmakach. Koty uwielbiają wołowinę, jagnięcinę, drób oraz ryby. Nie należy jednak podawać kotom surowego mięsa.
Dlaczego kot liże, a potem gryzie?
Zwierzęta komunikują się z ludźmi za pomocą różnych sposobów. Zdarza się, że ludzie mylnie odczytują niektóre zachowania swoich zwierzaków, także kotów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają konkretne zachowania, aby odpowiednio reagować. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kot liże, a potem gryzie. Okazuje się, że takie zachowanie wcale nie musi świadczyć o złych intencjach zwierzaka. Koty mogą w ten sposób okazywać swoje przywiązanie i miłość do właściciela.
Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zachowania kotów jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Niektóre z nich wciąż pozostają zagadką. Dlatego trzeba zaakceptować, że koty pod niektórymi względami wciąż pozostają nieodgadnione, a ich natura może wydawać się dla nas trudna do zrozumienia.
Co koty robią w nocy?
Niektóre zachowania kotów mogą zaskakiwać i trudno dopatrywać się w nich logiki. Niektóre koty śpią w dokładnie takiej samej porze, jak ich właściciele i wstają równo z budzikiem. Inne po zmroku się uaktywniają i trudno nad nimi zapanować. Jeśli kot nie śpi w nocy, nie należy się martwić. To całkowicie naturalne zachowanie. Niektóre koty po zmroku odczuwają nadmiar energii i dlatego nocą zamiast spać, biegają. Wynika to także z faktu, że podczas nieobecności swoich właścicieli, większość kotów śpi. W takim przypadku nie ma nic nadzwyczajnego, że wieczorem koty są energiczne i nadaktywne.
(UMW)