Michałowo. Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP zakończył działalność

Podlaskie

Utworzony w Michałowie Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP – po 85 dniach – zakończył działania.

W tym czasie wsparcia udzielono dziesiątkom aktywistów pracujących w obszarze przygranicznym.

„Niesienie takiej pomocy humanitarnej jest obowiązkiem każdego człowieka, a sytuacja, z którą my – Polacy, mamy do czynienia, postawiła nam bardzo jasno wybór, czy takiej pomocy udzielimy, czy nie. Niech kieruje nami serce, sumienie, miłość i szacunek do bliźniego” – Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Punkt uruchomiony został 8 listopada i działał nieprzerwanie do 31 stycznia, w tym przez pierwsze dwa miesiące – w trybie całodobowym. Utworzono go przy Zespole Szkół w Michałowie (ul. Sienkiewicza 5), niecałe 30 kilometrów od granicy Polski z Białorusią, jako punkt zaopatrzenia dla aktywistów i organizacji pozrządowych, ale również miejsce wymiany doświadczeń, planowania działań czy przestrzeń do realizacji spotkań i nawiązywania współpracy między NGO.

Obsadę Punktu Pomocy Humanitarnej przez dwa miesiące stanowili członkowie Pokojowego Patrolu, których w działania zaangażowało się w sumie 125.

– Dla wolontariuszy Pokojowego Patrolu działanie w Punkcie Pomocy Humanitarnej w Michałowie było zupełnie nowym – mówiąc otwarcie – nietypowym zadaniem. Pojawili się tam na hasło rzucone przez Jurka Owsiaka i działali rotacyjnie przez 2 miesiące. Efekt bardzo pozytywnie zaskoczył nie tylko nas – wszystko czego nauczyli się w Centrum Wolontariatu WOŚP w połączeniu z doświadczeniem z Finałów i Festiwali Pol’and’Rock pozwoliło bardzo skutecznie pomagać aktywistom działającym w terenie przygranicznym – powiedział Marcin Garczyński, koordynator Pokojowego Patrolu, WOŚP.

Od 8 stycznia, w związku z intensywnymi przygotowaniami i realizacją jubileuszowego Finału WOŚP, opiekę nad Punktem piastowała jedna z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, Salam Lab. Pod przewodnictwem Salam Lab Punkt działał do końca stycznia.

– Mam nadzieję, że w świadomości osób, które miały okazje korzystać z Punktu Pomocy Humanitarnej w Michałowie miejsce to pozostanie czymś więcej niżeli magazynami do wydawania pomocy rzeczowej. Bo te 3 miesiące wspólnych działań to dziesiątki spotkań z bohaterskimi aktywistami, grubo ponad setka w pełni zaangażowanych wolontariuszy Pokojowego Patrolu i Salam Lab oraz to, co chyba najcenniejsze – zbudowane relacje, zarówno te osobiste, jak i między licznymi organizacjami. Współpraca WOŚP i Salam Lab pokazuje, że warto szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli, bo przecież w ostatecznym rozrachunku na polsko-białoruskie pogranicze przywiodło nas wszystkich to samo, tj. brak zgody na cierpienie drugiego człowieka – Radzimir Burzyński, Salam Lab.

Łącznie przez trzy miesiące prowadzenia Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP organizacjom pomocowym oraz działaczkom i aktywistom przekazano ponad 17 000 artykułów spożywczych, ponad 40 000 artykułów medycznych, ponad 2 500 szt. odzieży (w tym butów) i ponad 1 500 artykułów kempingowych/turystycznych i elektronicznych (np. telefony, powerbanki). Poza zakupami dokonanymi przez WOŚP, zaopatrzenie oferowane w Punkcie pochodziło od: OSP Michałowo (głownie artykuły spożywcze), PCK Białystok (pakiety ubraniowe, skarpety), Polskiej Misji Medycznej (głównie buty oraz ubrania podarowane przez niemiecką organizację Humedica).

Z materiałów najczęściej korzystała Fundacja Ocalenie, a także KIK, Rats Agency; bazy w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, okolicach Michałowa i Teremiskach oraz bazy tworzone przez lokalnych mieszkańców i niezależnych aktywistów.

Działania WOŚP w związku z kryzysem na granicy, to także zakup sprzętu do interwencji medycznych – 169 urządzeń i materiałów zużywalnych (m.in. zestaw do drenażu jamy opłucnej, zestaw położniczy, zestaw do szycia ran, kołnierze ortopedyczne, deska ortopedyczna), z których w trakcie swoich działań korzystali Medycy na Granicy oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Całkowite zaangażowanie WOŚP w rejonie przygranicznym to w sumie 557 428,72 zł, które przeznaczone zostały m.in. na zakup materiałów medycznych, a także przygotowanie i logistykę związaną z pracą punktu. Na działania w związku z kryzysem na granicy Fundacja przeznaczyła środki przekazane przez społeczeństwo w ramach 1% podatku.

Michałowo. Punkt Pomocy Humanitarnej WOŚP (fot. WOŚP)

WOŚP dla szpitala w Hajnówce

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swoimi działaniami wsparła również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, do którego trafiają imigranci przebywający w obszarze polsko-białoruskiej granicy.

Do placówki dostarczono sprzęt o wartości blisko 480 tys. zł: 8 pulsoksymetrów, 25 łóżek elektrycznych z materacami szpitalnymi i szafkami przyłóżkowymi, 25 materacy przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych, 10 termometrów bezdotykowych.

Do szpitala trafią również: defibrylatory, nebulizatory, lokalizatory naczyń krwionośnych, aparat KTG, detektor tętna płodu, wózki inwalidzkie, pompy strzykawkowe, podnośnik dla pacjentów leżących, fotel kąpielowy oraz pediatryczny stół zabiegowy.

Exit mobile version