Umowę w tej sprawie na terenie kopalni podpisali Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz wiceprezesi SRK Beata Barszczowska i Jacek Szuścik.
Likwidację szybu zakończono 22 grudnia ubiegłego roku. Na obszarze przejętym przez Katowice znajdują się m.in. szybowa wieża wyciągowa oraz budynki nadszybia, maszyny wyciągowej i stacji wentylatorów. Najstarsze obiekty „Poniatowskiego” powstawały w latach 1906-1912.
Prezydent Marcin Krupa podkreślał, że w Katowicach szczególny nacisk kładzie się na dbanie o spuściznę przemysłową. – To nasze dziedzictwo, którym się dziś szczycimy. Doskonałym przykładem takich działań jest Strefa Kultury, która powstała na terenach kopalni i dziś jest wizytówką Katowic. Oczywiście to nie był nasz ostatni krok. Dlatego ponad rok temu deklarowałem, że zależy nam na przejęciu obiektów Szybu Poniatowski. W tej sprawie wystąpiliśmy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – powiedział Marcin Krupa i dodał, że w tej sprawie współpraca z SRK i władzami kopalni układała się znakomicie. – Niestety Kopalnia Wieczorek jest zamykana, ale będziemy chcieli, by to miejsce nabrało nowego życia, by przyciągało mieszkańców atrakcyjnymi funkcjonalnościami. Zależy nam na tym, by była nie tylko możliwość zwiedzania tych wspaniałych obiektów, ale także by powstała tam przestrzeń gastronomiczna i handlowa. Będziemy teraz pracować nad przygotowaniem koncepcji rewitalizacji tego miejsca – zapowiedział prezydent Marcin Krupa.
– W podpisanej umowie z Miastem istotne jest to, że bezużyteczne budynki, w związku z likwidacją Kopalni Wieczorek, mogą być teraz wykorzystane na potrzeby społeczności lokalnej – podkreślał Jacek Szuścik, wiceprezes zarządu SRK. – To również dobry przykład współpracy górnictwa z samorządem. Ważne, że obiekty stanowiące część zabudowy kopalni i osiedla wybudowanego dla pracowników kopalni będą mogły ponownie tętnić życiem, a to co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym nie zostanie bezpowrotnie utracone.
Od 2016 roku do połowy 2018 roku SRK przekazała na rzecz gmin górniczych w formie darowizny tereny o powierzchni 63 hektary o wartości 17,7 mln zł.
(UMK)